Баклажан це дуже незвичайний овоч, він здатний поєднуватися з багатьма продуктами і приправами. Вони дуже сприйнятливі до смаків і ароматів своїх «сусідів», тому навіть незначна зміна в складі інгредієнтів тягне за собою зміну смакових якостей страви. Серпня ця та сама пора, коли овочі радують нас своїм достатком, хіба це не привід зайнятися заготовками про запас? Сьогодні хотілося б розповісти про новий салаті на зиму в моєму записнику – салат з баклажанів з квасолею на зиму.
Баклажани з квасолею
На перший погляд мені здалися не поєднувані інгредієнти: квасоля і баклажани, але я вирішила ризикнути. І в результаті не пошкодувала, ніжний, навіть шовковий смак салату, легка кислинка завдяки помідорів і гострота червоного перцю – саме те що я хотіла! Загалом, дуже смачно, рекомендую всім любителями бобових і синенькі.
А ще більшу оригінальність страви додало те, що я використала не сині баклажани, звичні багатьом, а саме білі сорти.
Для приготування салату з баклажанів з квасолею на зиму знадобляться
Складові:
- Баклажани (сині або білі) – 2 кг,
- Квасоля (відварна) – 1 кг,
- Морква – 500 грам,
- Болгарський перець – 500 грам,
- Стиглі томати – 1 кг,
- Цибуля ріпчаста – 200 грам,
- Томатна паста – 1,5 ст. ложки (за бажанням),
- Часник – 200 грам,
- Гострий червоний перець Чилі – 1 стручок (середній),
- Рослинна олія (рафінована) – 200 мл,
- Цукровий пісок – 1 ст. ложка,
- Сіль – 2 ст. ложки,
- Оцтова есенція (70%) – ½ ст. ложки,
- Чорний мелений перець – 0,5 ч. Ложки,
- Свіжа зелень за бажанням.
Процес приготування:
Спочатку промийте червону або білу квасолю, засипте в чашу мультиварки і залийте гарячою водою, щоб вона повністю покривала її. Закрийте кришку і, вибравши режим «Бобові» варимо квасолю 30 – 40 хвилин. Якщо ви потім будете додавати таку квасолю в заготовки, то вистачить і 30 хвилин для варіння, важливо щоб вона не переварити. Важливий нюанс готування в мультиварці, не обов’язково попередньо замочувати її на ніч.
Або варимо її стандартним і звичним способом на плиті до готовності. Я заздалегідь відварюю квасолю, а потім розфасовують її по пакетам і відправляю в морозилку для зберігання. Відварюю квасолю в мультиварці – скороварці.
Підготуйте інші компоненти для заготовки.
Очистіть моркву і промийте її, натріть на тертці для корейської моркви.
Чищений цибулю наріжте тонкими півкільцями або четвертинками. Часник очистіть і пропустіть через чеснокодавку.
Гострий перець подрібніть бледером або наріжте дуже дрібними кубиками.
Болгарський перець промийте, видаліть з нього насіння і плодоніжки, потім наріжте уздовж довгими тонкими смужками.
Білі баклажани наріжте великим кубиком.
Помідори можна подрібнити в м’ясорубці або блендері або просто порізати їх дрібними кубиками. У глибоку каструлю з товстим дном перекладіть помідори, варіть на повільному вогні 5 хвилин.
Тут же додайте цибулю і часник. Потім додайте томатну пасту і проваріть ще 3 – 4 хвилини.
У каструлю додаємо моркву, баклажани, болгарський перець, рослинне масло, сіль і цукровий пісок. Все перемішайте і варіть на повільному вогні півгодини.
Найостаннішими інгредієнтами будуть відварна квасоля, гострий перець і оцтова есенція. Перемішайте інгредієнти і тушкуйте ще 15 хвилин на повільному вогні.
Підготуйте банки, найкраще використовувати невелику скляну тару для заготовки овочевих зимових салатів. Промийте їх і простерилизуйте зручним для вас способом (мікрохвильовка, духовка, мультиварка, підставка для банок над парою). Металеві кришки треба прокип’ятити.
Розкладіть гарячий салат з баклажанів і квасолі в підготовлені банки і відразу ж закатати кришками на зиму. Як завжди укутайте перевернуті на кришку банки з заготівлею теплою ковдрою для додаткової стерилізації та після повного остигання відправляйте в підпілля або підвал для подальшого зберігання.
Я залишилася задоволена смаком такого прекрасного салату з баклажанів на зиму, буду рада, якщо і ви зніміть пробу і теж зробите таку закуску на зиму. Вдалих вам заготовок і смачного! За рецепт і покрокові фото дякуємо слов’яни.
Можливо, вам сподобається заготівля салату із зеленої стручкової квасолі з овочами:
Спаржева квасоля на зиму – >>