Мариновані маслюки на зиму – це одна з найпопулярніших закусок, яку частенько можна зустріти на святкових застіллях. Так як осінь може дати хороший грибний урожай, а може і образити, дорогоцінні баночки з грибами зберігаються саме для того самого випадку – для Нового Року, 8 Березня чи дня народження. Особливо гарні грибочки, якщо їх перед подачею заправити домашнім рослинним маслом, крапелькою оцту і цибулею, ріпчастою чи зеленою. Виявляється, маринувати гриби зовсім нескладно, головне дотримуватися всі нюанси, щоб гриби добре зберігалися протягом тривалого часу, а не «здулися» через тиждень, звівши всі праці «нанівець».
Мариновані маслюки рецепт на зиму
Осінь в плаття новому
Кружляє до заходу,
А в бору сосновому
Виросли маслюки.
Після вдалої «тихого полювання» кошики повні грибів, а сторінки кулінарних книг перегортаються з особливим інтересом. Лісовий урожай хочеться зберегти в найсмачніше вигляді. А коли мова йде про грибах, на перший план виступає безпеку.
Маслюки в домашніх умовах краще замаринувати і закрити під залізну кришку.
Відразу після приходу додому гриби очищаються від лісового сміття, кладуться в простору каструлю, заливаються наполовину водою і ставляться на вогонь.
Коли вода закипить, гриби перемішуються і варяться 20 хвилин, періодично перевертаючи нижній шар догори, щоб рівномірно і надійно проварилися.
Піна, що утворюється зверху, забирається шумівкою.
Потім гриби поміщаються в друшляк і старанно промиваються холодною водою.
Готується маринад для маслюків.
Маринад для маслюків
У літр води потрібно насипати 1 столову ложку солі, 2 столові ложки цукру.
Рідина доводиться до кипіння, в неї вливається 1 столова ложка 70% -ого оцту, кладеться 3 суцвіття гвоздики, 1 лавровий листочок, 4 горошини запашного перцю і стільки ж чорного гіркого.
У маринад кладуть промиті гриби. У вказану кількість маринаду поміститься кілограм грибів.
20 хвилин маслюки варяться в маринаді, потім разом з рідиною поміщаються в банки і закриваються закаточной машинкою залізними кришками.
І банки, і кришки попередньо миються, а після миття стерилізуються.
Кришки 5-7 хвилин кип’ятять, а банки миються пінистим засобом для посуду і старанно споліскуються проточною водою, ошпарюють окропом.
Мариновані маслюки в банках загортають теплою ковдрою на добу. Така заготовка добре зберігається в квартирі подалі від гарячих батарей.
Автор рецепта і фото: Марина Олександрівна
Рецепт № 2
Рецепти з маслятами на зиму насправді різноманітні. Їх можна солити, маринувати або заготовлювати замороженими, попередньо відкривши. Даний рецепт маслюків з оцтом і додаткової стерилізацією, що дозволить заготівлі добре зберегтися.
Як приготувати маслюки з оцтом і стерилізацією
Складові:
- 3 кг свіжих маслюків,
- 2 ст.л. оцту столового 9%,
- 3 ст.л. солі,
- 5-7 шт. запашного перцю,
- 2 л води,
- 4 ст.л. цукру,
- 15 шт. чорного перцю горошком,
- 4 шт. лаврового листа.
Процес приготування:
Свіжі, недавно зібрані маслюки бажано обробити в той же день. Чистити їх потрібно сухими, інакше процес надовго затягнеться – мокрі маслюки стають неймовірно слизькими і так і норовлять «втекти» з рук. Зніміть шкірку з капелюшків, почистіть ніжки, зіпсовані і червиві гриби краще просто викинути.
Почистивши всі гриби, промийте їх великою кількістю води, краще підсоленої. Потім пару раз проваріть гриби у великій кількості води, протягом 15 хвилин після закипання. Щоб гриби в процесі варіння не стали темними, можна «підкислити» воду лимонним соком або ложечкою оцту, буквально 5 мл.
Відкиньте варені лісові гриби на друшляк. У каструлі змішайте воду, сіль і цукор, спеції і прянощі, доведіть до кипіння і, помішуючи, дочекайтеся, поки сіль і цукор розчиняться повністю. Перекладіть в каструлю варені маслюки. Після повторного закипання води варіть гриби хвилин 7, після чого влийте столовий оцет і приберіть з плити каструлю.
Банки для консервування повинні бути чистими, а краще стерильними, як і кришки. Розкладіть гриби з маринадом по банкам, накрийте їх кришками і відправте стерилизоваться в каструлю з теплою водою. Коли вода закипить, потримайте там заготовки хвилин 20, після чого закатати кришками, перекиньте і укутайте до охолодження.
Остигнули заготовки переставте для зберігання в темне прохолодне місце. Мариновані маслюки на зиму будуть прекрасно зберігатися до наступного сезону.
Приємною дегустації!
Як приготувати маслюки на зиму розповіла Юлія Кожакіна, рецепт і фото автора.