Всі звикли до того факту, що їсти диню можна лише в сезон. Однак це зовсім не так. Є спосіб насолодитися солодким динним ароматом в один з холодних зимових вечорів і згадати про літньому сонці і теплі. Приготуйте варення з дині на зиму!
Незвичайне варення з дині з лимоном здивує і порадує ваших близьких і гостей, наповнить ваш будинок ароматом літа. Для варення потрібно вибрати запашну зрілу диню, з тонкою шкіркою. При приготуванні динного варення складно отримати густий продукт. Тому частина дині я рекомендую натерти на тертці, а частина нарізати кубиками. Багато цукру не додавайте, диня сама дуже солодка. При варінні варення на зиму для пікантності можна додати банани, яблука, лимони або імбир.
Варення з дині з лимоном
як приготувати варення з дині на зиму
- диня (очищена м’якоть без насіння) – 500 грам,
- цукор – 400 грам,
- лимон – ½ штуки,
- лимонна кислота – 1 чайна ложка.
Стиглу запашну диню розрізати навпіл, ложкою вичистити середину з насінням.
Половину дині натерти на тертці, другу частину нарізати кубиками 1,2 – 1,5 см.
Помістити м’якоть в каструлю і всипати цукор. Залишити на 1,5 години. Диня повинна пустити сік.
Лимон очистити від шкірки і нарізати.
Додати лимон і лимонну кислоту в каструлю сирим варенням, нагрівати на повільному вогні до кипіння.
Відключити варення, остудити.
Знову нагріти і варити до прозорості кубиків дині близько 10 – 15 хвилин.
Гаряче варення з дині на зиму розкласти в стерильні баночки. Зберігати в темному місці.
Сироп від варення можна використовувати при варінні киселів, просочувати торти і солодкі пироги, додавати в молочні коктейлі. У поєднанні з динним лікером сироп додають в алкогольні коктейлі. Шматочки дині з варення можна додати в шарлотку і тертий пиріг, а також використовувати в якості начинок в духових пиріжках.
Порада:
Якщо варення у вас вийшло бліде – додайте перед закінченням варіння ¼ чайної ложки куркуми.
Рецепт № 2
Таке варення можна приготувати з дині різної стиглості, але важливо, щоб вона не була занадто м’якою, щоб шматочки дині в варення зберегли форму. А ще практичніше зварити диняче варення з кірок.
Варення з кірок дині
Часто динячі скоринки викидають, але мало хто знає, що якщо зняти гострим ножем або Овочечистка тонку шкірку, вихідний продукт послужить відмінною сировиною для заготовок. Поговоримо про всі деталі рецепта по порядку.
покроковий фото рецепт приготування варення з дині
Складові:
- чищена диня або дині кірки без шкірки – 1,5 кілограма;
- цукровий пісок – 1,5 кілограма
Процес приготування:
Отже, диню слід вимити, очистити від насіння, а так само від шкірки так, щоб залишилася тільки м’якоть. Якщо використовуються кірки – просто відокремлюємо м’якоть від шкірки.
Динну м’якоть потрібно нарізати невеликими шматочками (можна кубиками).
Нарізану таким чином диню складіть в каструлю або сотейник, засипте цукровим піском в пропорції – один до одного. Пропорція, до речі сказати, в цьому відношенні дуже зручна, оскільки дозволяє легко коректувати кількість продукту на виході і рівнозначно збільшувати і зменшувати кількість вихідного продукту і цукру.
Йдемо далі. Все потрібно перемішати для того, щоб цукор розподілився рівномірно, і залишити на 6-8 годин.
Через деякий час сік дині і розтанув цукор утворюють сироп, а ще пізніше шматочки дині наситяться цим сиропом, і тоді їх краї придбають прозорість.
Після закінчення зазначеного часу можна варити варення. Цей процес відбувається в кілька етапів. Перший етап – проваріть варення на повільному вогні протягом 5 хвилин після закипання. При цьому не забувайте помішувати його, щоб не пригорає.
Потім його необхідно повністю остудити. У остиглого варення буде більш густий, насичений колір.
Коли варення охолоне, спробуйте його. Якщо такий варіант вам сподобається – доведіть його до кипіння і розлийте в стерилізовані банки.
Але ви також можете проварити варення ще в один підхід – хвилин 10-15. Головне тут – почуття міри. Пам’ятайте, якщо википить занадто багато рідини, остигле варення згодом може засахариться.
Готове диняче варення розлийте по банках, закривши їх ключем або термо кришками.
От і все. Варення готове. Дістанете таку річну баночку серед зими, і обов’язково стане тепліше на душі.
Заготівля зовсім просто готується, має неповторний смак, а ще незрівнянний бурштиновий колір. Спробуйте приготувати цей чудовий десерт і тоді ви зможете здивувати і порадувати своїх домочадців, подавши домашнє варення з дині до чаю.
Багато хто знає, що крім чудового смаку і аромату, диня багата широким спектром корисних мікроелементів (наприклад, вітамінами групи В, а так же залізом і калієм). Звичайно, при варінні корисні властивості втрачаються, та й варення з великою кількістю цукру не є низькокалорійним продуктом. Тому людям, які займаються спортом і які борються із зайвою вагою, більше підійде заморожена диня. Але це вже, як то кажуть, зовсім інша історія ….