Млинці, спечені з дріжджового тіста, стократ смачніше тих, що приготовані наспіх з простого млинцевого тесту. Обов’язково потрібно навчитися пекти ці пишні, товсті, покриті дрібними дірочками млинці. Доведеться витратити час, проявити вправність і неодмінно від початку до кінця робити все з щирим бажанням. Ось тоді стопка рум’яних дріжджових млинців буде заслуженою нагородою золотим рукам і добрим помислам.
Рецепт товстих дріжджових млинців на молоці
Складові:
- Молоко – 1 літр,
- Дріжджі сирі 15-20 г,
- Цукор пісок в опару – 1 ст. ложка,
- Борошно пшеничне – 2 склянки на опару + скільки візьме тісто,
- Окріп – 1 стакан,
- Цукор в тісто – 0.5 склянки,
- 3-4 яйця,
- сіль,
- Сода – 1 ч. Л.,
- Олія – 0.5 склянки.
Процес приготування:
Увечері в глибокій каструлі підігрівається 1 літр молока.
У трохи тепле молоко кладеться шматочок сирих дріжджів приблизно 15-20 грамів. Сюди ж насипається ложка цукру і 2 склянки просіяного борошна. Все добре розмішати і залишається на півгодини в теплому місці. За цей час дріжджі проявлять свою активність, маса збільшиться в об’ємі, покриється пухирцями.
Тепер в каструлю додається борошно, поки не вийде досить густе млинцеве тісто. По густоті воно повинно нагадувати тісто для оладок.
Каструля накривається рушником і залишається в теплому місці до ранку. Тісто за ніч кілька разів підніметься і впаде.
Вранці тісто обварюється склянкою крутого окропу при безперервному помішуванні.
У нього додається півсклянки цукру, 3-4 яйця, неповна столова ложка солі і півсклянки олії без запаху. Тісто добре перемішується і залишається приблизно на півгодини.
Коли тісто збільшиться в об’ємі в 3-4 рази, настає час випічки млинців.
Тісто опускається вниз ополоником, в нього кладеться чайна ложечка харчової соди, перемішується.
Сковорода з товстим дном змащується олією, добре нагрівається.
Ополоником наливається порція тіста, розподіляється по всій поверхні сковорідки. На повільному вогні до красивого золотистого кольору випікається спочатку одна сторона млинця, а потім, перевернувши його, інша.
Гарячі млинці укладаються стопкою на плоске блюдо. За бажанням їх можна змащувати шматочком вершкового масла.
На стіл пишні дріжджові млинці подаються зі сметаною, з варенням, з медом, зі згущеним молоком. Краще дріжджових млинців не придумано ніякої іншої випічки.
За рецепт і фото дріжджових млинців дякуємо Марину Олександрівну.
Рецепт заварних дріжджових млинців на кефірі
У переддень початку Масляної або в зв’язку з її закінченням багато господині беруться за випікання млинців. Безумовно, можна напекти їх і в звичайний день. Але ж на Масляну млинці – це блюдо головного порядку. І, вже звичайно, хочеться, щоб вони вийшли ідеальними, смачними і ароматними. Вже не раз ми зверталися до різних рецептами млинців, бо існує їх неосяжне безліч. Але сьогодні, як то кажуть, з особливої нагоди, хочу розповісти вам, як приготувати ще один варіант млинців – особливих і смачних. Я говорю про дріжджових млинці на кефірі.
Млинці ці за рахунок дріжджовий основи можна приготувати, як дуже тоненькими, ажурними, так і високими. Тут вже все заздрості від ваших уподобань. Але, в будь-якому випадку, виходять вони просто незвичайними. Головне дотримуйтесь вказівок рецепта і робіть все з любов’ю і натхненням і у вас все вийде. Адже кухня – це не просто побутова необхідність, це творча лабораторія.
Для приготування дріжджових млинців потрібно:
- кефір – 250 мл,
- дріжджі швидкодіючі сухі – 1 столова ложка,
- цукор – 2 чайні ложки,
- борошно пшеничне – 200 грам,
- яйця – 2 штуки,
- окріп – половина склянки,
- рослинне масло – 2 столові ложки.
Процес приготування
Отже, приступаючи до приготування дріжджового варіанту млинців, потрібно «змусити працювати» дріжджі. Для початку в простору ємність потрібно насипати трошки просіяного пшеничного борошна, потім додати цукор, швидкі дріжджі, а потім влити туди склянку теплого кефіру. Тепер перемішайте всі складові частини. У вас повинна вийти досить однорідна маса. Потім цю суміш потрібно залишити хвилин на 20, накривши попередньо харчовою плівкою. Робиться це для того, щоб дати можливість дріжджів провзаємодіяти з іншими інгредієнтами. В результаті такої взаємодії обсяг суміші повинен значно збільшитися.
Йдемо далі. Збийте яйця і додайте їх в тісто, а потім перемішайте, намагаючись досягти однорідної консистенції.
Тепер прийшов час окропу. Додайте його в тісто, і саме це дозволить випікати витончені ажурні млинці.
Ну, а тепер приступайте до випічки. Для змазування сковороди найкраще використовуйте половинку цибулини. Існує і класичний спосіб. Додайте масло безпосередньо в тісто, тоді вам не доведеться турбуватися про те, щоб ваші млинці не приставали до поверхні сковороди.
Готові млинці змастіть вершковим маслом і посипте цукром. Це в тому випадку, звичайно, якщо ви плануєте використовувати їх як солодку випічку. А якщо вам хочеться приготувати млинці з різними начинками, то тут просто ставок гати всіляких варіантів. Починаючи від м’ясних начинок, закінчуючи овочевим наповненням і більш оригінальним варіантом млинців – млинці ролами.
Що сказати. Млинці – це, практично, універсальний варіант смачної і оригінальної їжі. Головне, не полінуватися і приготувати їх побільше. Тоді ви зможете довго насолоджуватися самі і пригощати інших цієї смакоти. Смачного. Терпіння вам і творчості!
Автор рецепта і фото: Анастасія Хохлова
Можливо, вам сподобається ще один рецепт смачних ажурних млинців на дріжджах:
Як спекти смачні млинці на сухих дріжджах – >>