Багато хто вважає, що вареники – це споконвічне українське блюдо, яке також популярно в Росії, Білорусії і деяких інших країнах пострадянського простору. Вареники з тушкованою капустою, з сиром, з картоплею, з грибами – класичні рецепти. Вареники з буряком і сиром, овочами, цибулею і яйцями, сиром, варенням – менш поширені рецепти, але все ж відомі нам.
Але насправді «вареники» – це назва страви слов’янської кухні, яке спочатку прийшло до нас з Туреччини. Дюш-вару – оригінальне ім’я вареників, що з часом трансформувалося в «вару-ники». Крім зміни назви, зазнала змін і начинка, яка була адаптована під сезонні продукти: вареники з картоплею, гарбузом, цибулею, морквою, капустою – в осінньо-зимовий період., Сиром, вишнею та іншими ягодами – влітку і ін.
Українське блюдо, яке прийшло до нас з турецької кухні має аналоги по всьому світу! Равіолі в Італії, юфахаш, жилгир (різновид пельменів) – татарська страва, дім-сам, вонтони, – в Китаї, манти – Узбекистан, хінкалі – в Грузії і так далі. Звичайно, спосіб приготування і інгредієнти для тіста або начинки трохи відрізняються. Але в цілому, популярна страва можна назвати одним словом – вареники!
Ось таке поглиблення в історію вареників в черговий раз показує нам, що смак будь-якої страви – обмежує лише фантазія кухаря. Адже ті ж вареники можуть бути зовсім різними: тісто на кефірі, з яйцями, з дріжджами, содою, молоком, ряжанкою, маслом., Борошно – пшенична, рисова, гречана, цільнозерновий, лляна або суміш. А що вже говорити про начинку?
І як на підтвердження такої різноманітності, хотілося б вам запропонувати рецепт вареників з нутом і грибами. Пісні вареники, в яких тісто замішується на воді з маслом. Соковита і ситна начинки з сушених білих грибів і відвареного нуту з зеленою цибулею, імбиром і спеціями. Незвичайне поєднання інгредієнтів, яке втілює собою справжній вегетаріанський, пісний «фарш». Цим же фаршем можна начиняти веганські лазанью, млинчики, перці, голубці і так далі.
Начинка на 15 вареників:
- 1 ст. відвареного нуту
- 0,5 ст. сушених білих грибів, попередньо замочених у воді (або інші гриби, які не потрібно довго відварювати)
- 0,5 ч. Л. подрібненого свіжого імбиру
- 3-4 пера зеленої цибулі
- 2 ст. л. кінзи або петрушки за смаком
- 1 ч. Л. кукурудзяного крохмалю
- 1 ст. л. соєвого соусу
- 1 ст. л. кунжутного масла або будь-якого рослинного
- 1 ст. л. хересу (не обов’язково)
- сіль за смаком
Для тесту:
- 1 1/2 ст. борошна
- 1/2 ст. води або скільки візьме тісто
- 1 ст. л. рослинного масла
- сіль
Вареники з нутом і грибами
- В першу чергу замішуємо тісто: вода + мука + масло і сіль. Ретельно перемішуємо інгредієнти, щоб вийшло щільне, еластичне тісто. За необхідності доливаємо воду чи борошно.
- У чашу блендера закладаємо всі інгредієнти для начинки: нут, замочені білі гриби, цибулю, масло, кукурудзяний крохмаль, херес, соєвий соус, кінзу і імбир. Додаємо 2 ст. л. води і збиваємо блендером до однорідної маси.
- Завдяки кукурудзяному крохмалю «фарш» повинен вийти клейким і легко тримати форму. Якщо ви вважаєте, що начинка виходить занадто сухий, то додайте в блендер трохи води.
- Розкачайте тісто, виріжте чашкою чи формою кола. Начините кожен гурток тесту фаршем з нуту з грибами. Не забудьте ретельно защипнути краю вареників, щоб при варінні вони не розпадалися.
- Закидайте вегетаріанські вареники в киплячу підсолену воду.
- За 7-12 хв. вареники з заздалегідь приготованим нутом і замоченими грибами повністю зваряться.
Подавайте вареники з улюбленим соусом.
Смачного!