Ароматні компоти варять не тільки влітку, в сезон ягід. У будь-який час року компот назвуть улюбленим напоєм і діти, і дорослі. Цей напій навіть поруч не стоїть з лимонадом, газованими напоями з барвниками і соками з пачок. Не дивлячись на те, що варити компот на плиті справа десяти хвилин, пропонуємо спробувати зробити його в мультиварці.
Ця техніка вже міцно зайняла свою нішу в арсеналах багатьох господинь. Для тих, хто розуміє всю принадність володіння цієї чарівної каструлею, присвячується сьогоднішній випуск.
Компот в мультиварці
рецепт напою з апельсина, кураги, шипшини, вишні та яблук
Компот виходить смачний і насичений. Склад може бути різним, залежно від того, що у вас достигло на ділянці або виявилося в холодильнику. У хід можна пустити яблука, груші, полуницю, малину, смородину, вишню, тобто будь-який стандартний набір ягід і фруктів середньої смуги. Але і екзотику обходити стороною не потрібно, раптом вам вдасться зварити те, що в своєму житті вам ще не доводилося куштувати. Наприклад, апельсини, лимони, і навіть гарбуз. Чому б і ні?
У покроковому фото рецепті обсяг компоту невеликий, вариться для дитини, на кілька склянок. Мультиварка дозволяє заповнити чашу до максимуму, тобто це приблизно кілограм свіжих ягід і фруктів і 3 літри води.
Складові:
- Вишня свіжа або заморожена,
- Курага або урюк 4-5 штук,
- Шипшина сушена,
- яблука,
- апельсин,
- Цукровий пісок – за смаком,
- Вода.
Процес приготування:
Власне, приготування просте – завантажив інгредієнти і включив агрегат.
Отже, в чашу наливаємо холодну воду, і кладемо в неї сушену шипшину, додаємо курагу. Замість кураги можна взяти урюк. Сухофрукти для компоту повинні бути вже промиті. Далі додаємо вишню, свіжу або заморожену, яка у вас є. Апельсин очищаємо від цедри і нарізаємо його на шматочки, кладемо в каструлю. Туди ж додаємо шматочки яблук, подрібнюємо їх довільно.
Сластьон за смаком. З кислими ягодами витрата цукру буде більше. А кому-то цукор, може, зовсім не потрібен. Вибираємо швидку і потужну програму «Варка на пару». Час приготування 10-12 хвилин. Після варіння компот в мультиварці залишаємо на підігріві на 30 хвилин. Якщо ви готуєте його з вечора, то підігрівання не використовуйте, а просто не відкривайте кришку. Настоявся фруктово-ягідний напій вийде набагато смачніше і ароматні.
До речі, разом з ягодами і фруктами в компот під час завантаження можна додати листочки м’яти, паличку кориці або невелику жменьку пелюсток гібіскусу (чаю каркаде).
Компот для вас приготувала Юлія Астаф’єва.
Можливо, вам сподобається рецепт домашнього лимонаду:
Як приготувати лимонад з лимона і м’яти – >>
Приємного апетиту і хороших рецептів!