У мене чорна смородина асоціюється з літом, приватним будинком, біля якого ростуть величезні кущі з цією дивовижною ягодою. З неї ми заготовляємо на зиму компот, заморожуємо ягідки для пирога або вареників, ну і, звичайно ж, варимо джем, рецептом якого я поспішаю з вами поділитися.
Джем з чорної смородини
Джем з чорної смородини – смачне з легкою кислинкою ласощі для всієї родини. Взимку служить відмінною начинкою для випічки, особливо смачні сочнікі зі смородиновим джемом. А як приємно отримати насолоду від ніжної солодкістю з чаєм ввечері біля телевізора! Зізнаюся, мої улюблені дітки обожнюють намазати джем на хлібець і з задоволенням лопати солодкі бутерброди. А я в ці моменти себе згадую, адже також любила хліб з варенням.
Зазначу, що процес приготування джему від процесу варіння варення зі смородини майже не відрізняється, єдине, що для джему ягоди потрібно перед варінням ретельно розім’яти або подрібнити в блендері. До того ж смородина володіє природними желирующими властивостями, і це допомагає масі стати желеподібної. Багато господинь до складу джему додають пектин, а я ж вважаю, що в чорній смородині його досить. Ну що ж, думаю пора від балаканини переходити до справи.
Для приготування джему з чорної смородини нам знадобляться
Складові:
- Чорна смородина – 4 кг (попередньо я її перебрала від гілочок і вимила).
- Цукор – 4 кг.
Процес приготування:
Деякі господині вважають, що потрібно на 1 кг смородини 2 кг цукру, але для мене це нудотно солодко, для любителів легкої кислинки рекомендую 1: 1), як у мене. Приготування відображене на фото покроково, так що повторити процес для вас не складе труднощів.
У велику емальовану каструлю засипаємо ягоди разом з цукром, злегка руками перетираємо.
Потім починаємо процес подрібнення в блендері, можна використовувати м’ясорубку, кому як зручно. Накладаємо смородину з цукром в контейнер кухонної машини, скільки влізе.
Чим довше буде крутитися ніж, тим дрібніше будуть шкурочкі від ягід.
Таким чином, переробимо всі ягоди з цукром.
Далі ставимо каструлю з вмістом на середній вогонь і варимо, після закипання варення утворюється піна, це означає, що каструлю можна знімати з вогню.
Поки варився джем, я підготувала банки (у мене вересовскіе з саме закручуються кришками), і простерилізувати кожну по 10 хвилин.
Далі гарячий готовий джем розливаємо за допомогою ополоника в ємності, щільно закручуємо кришки і перевертаємо кришками вниз. У такому положенні залишаємо до повного охолодження джему. Ось власне і весь процес. Варення вийшло желеподібним, завдяки желюючий властивостями в смородині. Як бачите, все досить легко, швидко і доступно.
Обов’язково скористайтеся цим способом, впевнена, вам сподобається швидкість і простота процесу, а результат порадує ваших ласунів.
Скільки років буде зберігатися джем з чорної смородини, мені не відомо, тому що, скільки б його не було, за зиму він у нас йде на ура. Тому бажаю вам приємного апетиту з смачним варенням зі смородини.
Автор: Олена Федотова.
Можливо, вам буде цікаво, як приготувати смородиновий компот:
Рецепт компоту зі смородини – >>