Не тільки плоди, але і гілки, нирки і листя чорної смородини мають приємний, кисло-солодким ароматом. Саме завдяки йому ягода отримала свою назву. У перекладі з давньоруської «смород» означає «сильний запах». Відкриваючи взимку баночку запашного варення з чорної смородини, можна насолодитися характерним ароматом і зануритися в спогади про літо. Варення з чорної смородини на зиму перед вами в цьому випуску заготовок. Рецепт з приготуванням цукрового сиропу, зверніть увагу, це не п’ятихвилинка.
Варення з чорної смородини на зиму
Перед тим, як зварити варення з чорної смородини слід враховувати, що приблизно 10% ваги неочищених плодів йде у відходи. Тому, щоб зберегти правильні пропорції необхідно взяти трохи більше ягід (1 кг 100 г) і зважити їх після того, як вони будуть відбраковані та відокремлені від кистей. Для смородинового варення можна використовувати пошкоджені, недостиглі або заграв плоди.
покроковий фото рецепт заготовки зі смородини
Складові:
- чорна смородина – 1 кг;
- цукровий пісок – 1 кг 200 г;
- вода – 300 мл.
Процес приготування:
Очищену смородину потрібно насипати в таз і промити в декількох водах. На поверхню води при цьому спливає дрібне сміття, яке слід повністю видалити.
У тазу для варіння варення необхідно змішати цукровий пісок і воду. З них потрібно приготувати сироп. Для цього суміш слід повільно довести до кипіння, стежачи за тим, щоб цукор не підгорів і повністю розчинився. Сироп потрібно прокип’ятити 5 хвилин до прозорості. Потім таз слід зняти з вогню і всипати в нього підготовлену чорну смородину. Таким чином, відбувається бланшування плодів.
Разом з сиропом вони повинні повільно охолонути. Це робиться для того, щоб шкірка на ягодах не лопнула в процесі варіння. Під впливом гарячого сиропу, вона покривається мікроскопічними тріщинами і розм’якшується. В результаті смородина залишається цілою, а цукор легше проникає в її м’якоть. Ягоди повинні настоятися в сиропі 2 години. За цей час вони виділять сік.
Після цього таз зі смородиною потрібно поставити на сильний вогонь і швидко довести до кипіння. Як тільки сироп покриється піною, вогонь слід зменшити до середнього, щоб варення не втекло. Піну необхідно зібрати.
Варіння варення з чорної смородини потрібно продовжувати 15-20 хвилин. Ягоди при цьому злегка зморщаться, але не лопнуть. Сироп залишиться рідким. Затягувати кип’ятіння не слід, щоб варення не втратило аромат.
Для консервування необхідно заздалегідь підготувати стерильні банки. З 1 кг очищеної чорної смородини виходить 1400 мл варення. Його слід розлити по сухим банкам і закатати.
Після того як варення з чорної смородини охолоне, його можна зберігати при кімнатній температурі протягом 2 років. Спочатку сироп в ньому буде досить рідким, проте через кілька тижнів він загусне, завдяки вмісту в ягодах пектину.
Автор рецепта і фото: Гаяне