А ви не любите манку так само, як її не люблю я ?! Тоді цей рецепт страви з манки на сковороді спеціально для вас, він поміняє ваше ставлення до манної каші і страв з цієї крупи раз і назавжди! Це не порожні слова, це дійсно так. Ну, а якщо ви є шанувальником манної кашки на сніданок, то цей рецепт допоможе урізноманітнити ваше меню. На ваш суд представлені неймовірно ніжні, пишні, в міру солодкі, з приємно хрусткою скоринкою манні биточки, які просто пропадають в роті в лічені секунди!
Готувати солодкі котлети з манки на сковороді до неподобства просто – головне в цій справі зуміти зварити дуже круту кашу.
Загальний час приготування страви – 30 хвилин (залежить від кількості членів вашої родини, я ж пишу виходячи з моєї ситуації: готувала на себе і дитину 2 років), активний час приготування – 25 хвилин (5 хвилин чекати, поки охолоне каша).
Манні биточки з каші
простий рецепт солодкого страви з манки
Приступимо?
Складові:
- молоко – приблизно 1 ст .;
- манка 4 ст.л .;
- яйце 1 шт .;
- масло рослинне ½ пляшки;
- панірувальні сухарі;
- сіль, цукор за смаком.
Процес приготування:
Для початку необхідно приготувати густу манну кашу на молоці. Тут у кожної господині є свій спосіб. Я ж особливо в подробиці вдаватися не буду, опишу коротко. Отже, в невелику каструльку влити молоко, посолити, додати цукор за смаком. Коли молоко досить сильно нагріється (я не чекаю, коли воно закипить) необхідно однією рукою постійно помішувати рідина, таким чином, щоб в молоці утворилася воронка, а іншою рукою тонкою цівкою всипати манку. Далі постійно помішувати до тих пір, поки каша не закипить і не почне густіти. Помішувати ще кілька хвилин і зняти з вогню. Охолодити основу для манника.
У остигнула кашу розбити одне яйце, ретельно перемішати. Набирати приблизно пів ложки каші і за допомогою двох столових ложок формувати довгасті ковбаски. Сильно намагатися щось зліпити на даному етапі не потрібно. Головне – поставити форму майбутнім манника. Струсити це «виріб» в панірувальні сухарі.
Обсипати сухарями з усіх боків. Ось тепер надати остаточну форму биточки з манки.
Із вказаної кількості інгредієнтів у мене вийшло 11 котлет.
У глибокому посуді заздалегідь розігріти олію. Викладати по кілька штук, смажити до золотистого кольору (4-6 хвилин). Якщо готуєте для великої родини, доцільно використовувати пристосування для фритюру.
При смаженні биточки з манної каші сильно збільшуються в розмірі, це треба враховувати, коли закидаєте їх в посуд з гарячою олією. Ось і весь процес приготування. Все елементарне – смачно!
Подавати блюдо з манки можна з чим завгодно: будь-яке варення (у мене на фото суничне), джем, згущене молоко, сметана і т.д. Діти з’їдають за милу душу (перевірено особисто)!
Манні биточки: рецепт з фото від Анни Михайличенко.