Простий, легкий у виготовленні, дуже вдалий спосіб заготовити полуницю в сиропі на зиму. Полуниця – соковита і корисна ягода, яка володіє барвистим зовнішнім виглядом, яскравим ароматом і ніжним смаком.
З неї можна створювати велику кількість різних страв. Хороша вона і в напоях, та десертах, і в солодкій випічці. З неї роблять варення, джем, пюре, компот і навіть сік. Ось тільки ягідний сезон проходить швидко, а насолоджуватися смаком солодкої, стиглої полунички хочеться і в зимовий час!
Щоб максимально зберегти цілющі якості, полуницю можна заморожувати на зиму без варіння. Для цього існує кілька способів. Її можна заготовити цілими плодами, у вигляді пюре, з цукровою пудрою або в солодкому сиропі. Останній варіант має ряд переваг: шматочки полуниці зберігають свою текстуру, колір, смак і форму (завдяки солодкому нектару).
Для зберігання полуниці слід підготувати спеціальний посуд. Це може бути пластиковий контейнер з герметично закривається кришкою або скляний лоточок, банку. Вибираючи посуд, слід звернути увагу, чи підходить вона для заморозки продуктів (уважно вивчіть наклейку на посуді або запитайте продавця).
Необхідно знати: для заготівлі підходять тільки стиглі, якісні, сортові ягоди (без вад і пошкоджень).
Складові:
- 500 м полуниці
- 300 г цукру
- 150 мл. води
Як заготовити полуницю на зиму, щоб зберегти вітаміни
Готуємо ягоди: наливаємо в миску холодну воду, ретельно промиваємо плоди, викладаємо їх на суху бавовняну серветку. Чекаємо, коли випарується волога.
Шаткуємо полуницю невеликими сегментами і викладаємо в контейнер.
Готуємо солодкий нектар: змішуємо цукор і воду.
Готуємо сироп 7-10 хвилин, чекаємо, коли маса охолоне.
Заливаємо солодкої масою шматочки полуниці.
Герметично закриваємо короб, відправляємо в камеру. Зберігаємо заморожену полуницю в солодкому сиропі 5-8 місяців. Використовуючи її на свій розсуд.
Є і ще кілька плюсів такого методу консервації: полуниця, заморожена в сиропі готується без лимонної кислоти, без попереднього відварювання ягід, без стерилізації, легко готується в домашніх умовах. Немає іншого способу, за допомогою якого можна було б настільки добре зберегти вітаміни!
Що робити з ягодами взимку? Додавати в молочні десерти (сир, йогурт, киселеві мус з сиром), готувати випічку з полуницею (пироги, млинці, оладки, полуничні панкейкі), заморожені ягоди підійдуть в якості прикраси для торта, для приготування желе, фруктового щербета. З ягодами можна зварити компот або додати в гарячий чай (нічим не гірше вітамінної малини). Загалом, способів багато, головне – не полінуватися в сезон заготовити полуницю на зиму.