Вареники з вишнями асоціюються зі щасливим дитинством, жарким, багатим фруктами і ягодами влітку. Усередині них обов’язково повинен бути смачний кислувато солодкий сік, який бруднить все на світі, але це нікого не зупиняє.
Не обов’язково чекати сезону, коли вишневі сади нахилять гілочки під вагою апетитних стиглих вишень, вареники цілком можна ліпити з замороженими ягодами в будь-який час року. Блюдо з ними також виходить дуже смачним!
Під час посту господині готують тісто для вареників без яєць. Комусь більше подобається робити їх на воді, а кому-то на кефірі, тому що виходять більш пухнастими. Приготовлені на пару трохи по структурі відрізняються від тих, що відварені у воді.
Якщо хочете приємно здивувати домочадців, спробуйте зробити мініатюрні вареники з одного вишенькою в дуже тонкому тесті. Хоча, який би з варіантів ви не вибрали, блюдо вийде відмінним!
Перший варіант тесту в рецепті – для замішування в хлібопічці з точними пропорціями. Вам залишається лише закласти інгредієнти в відерце і натиснути кнопку. Або замісити вручну. Яйця в складі додадуть тісту еластичність, що дозволить його дуже тонко розкачати.
Вареники з вишні
Складові:
В тісто:
- борошно пшеничне 450 г,
- сіль – 0.5 ч. ложки,
- яйце куряче – 2 шт.,
- вода – 160 мл.
Для начинки і подальшого приготування:
- Свіжа або заморожена вишня 300-400 г,
- цукровий пісок – 70 г або по смаку,
- крохмаль картопляний – 1 ч. л. (за бажанням),
- вода для варіння,
- сіль за смаком,
- сметана або олія для подачі – 100 м
Процес приготування:
Замішуємо тісто будь-яким зручним способом. При ручному способі в миску з просіяного борошном додайте сіль і яйця, змішані з водою, замісити круте тісто. Обов’язково дати йому 20-30 хвилин вистоятися, щоб розбухла клейковина.
Свіжі вишні потрібно промити, видалити кісточки. Можна на годину засипати цукром, сік потім злити. Заморожена вишня вибирається без кісточок, обов’язково потрібно на це звернути увагу при покупці. Тоді перед ліпленням ніякої попередньої обробки ягід вам не знадобиться.
Посипте чистий сухий стіл борошном, тонко розкачати на ньому тісто, склянкою виріжте кружечки.
У центр кожного кружечка кладіть по кілька Вишеньок.
Присипаючи цукром, з’єднайте пальцями краю, ретельно защипуючи і формуючи вареники. На фото постаралася відобразити процес поетапно.
Якщо погано защипнути краю, сік почне витікати ще при варінні, а цього допускати не можна. Деякі господині трохи припудривают вишеньки крохмалем. Це робиться для того, щоб згустити вишневий сік всередині. Але крохмаль не є обов’язковим компонентом і без нього можна обійтися.
Відварювати вареники з вишнею в киплячій, трохи підсоленій воді. Не забуваємо помішувати, щоб вироби з тіста не злипалися, інакше вийде один великий вареник.
Після того як вареники спливуть їх потрібно варити ще 5 хвилин, після цього дістати шумівкою.
Готову страву присмачити вершковим маслом або подавати зі сметаною. Якщо використовувалися свіжі вишні, його можна полити соком, який був злитий.
Насолоджуйтесь смачними варениками з соковитими вишнями!
Рецепт тіста для вареників на кефірі:
- пшеничне борошно 350-450 г,
- кефір – 200 мл,
- яйце-1шт.
Борошно просійте гіркою, зробивши в ній поглиблення, влийте в нього кефір, вбийте яйце, трохи посолити, замісити тісто, воно не повинно прилипати до пальців.
Зробіть з тіста невеликі ковбаски і поріжте їх на гуртки (товщина приблизно 1 сантиметр), кожен гурток розкачайте. Далі все за рецептом.
Приємного апетиту і хороших рецептів!