Хичіни – це приголомшливо смачні коржі, справжній делікатес, їжа довгожителів і гурманів, на Північному Кавказі вони користуються шаленою популярністю. У сезон ними буквально об’їдаються! Крім того, листя буряка заготовляють і на зиму.
Хичіни готують не тільки з зеленню, дуже смачними коржі виходять з м’ясом, картоплею або гарбузом.
Хичіни зі бурякової бадиллям і сиром, а найчастіше в начинку додають і сир, є дуже корисною їжею. Всі цінні для нашого здоров’я речовини, якими багата буряк, в повному обсязі містяться в листі, а деяких мікроелементів в листі навіть більше, ніж в коренеплодах. Рідко хто слід наполегливими рекомендаціями дієтологів і регулярно, в сезон, вживає салати з листя буряка, не допомагає навіть потужна мотивація. Все – таки, специфічний смак листя буряка можуть прийняти тільки найвідважніші, але зовсім інша справа, якщо приготувати з них начинку для хичінов. Вся справа в тому, що при, навіть невеликий термообробці, смак листя буряка змінюється в кращу сторону, а якщо додати ще сир, виходить просто кулінарна «бомба», покуштувавши таку начинку, важко утриматися від вибуху емоцій. Якщо ви ще жодного разу не пробували хичіни з сиром зі бурякової бадиллям, то терміново виправляйте ситуацію, в даному майстер – класі ми поділимося усіма секретами приготування цих ласощів, по – іншому його і не назвеш.
Хичіни
рецепт з сиром і з бурякової бадиллям
Складові:
Для тесту:
- молоко – 1 літр,
- борошно – 700 г,
- дріжджі сухі – 20 г,
- сіль, цукор – 1 ст. л.,
- вершкове масло – 50 г,
- яйце;
Для начинки:
- бурячиння – 1 кг,
- сир, домашній або розсолів сортів – 1 кг,
- сир – 600 г.
Процес приготування:
Замішуємо дріжджове тісто, для чого підігрівом до ледве теплого стану молоко, додаємо його в дріжджі, сіль, цукор.
Даємо хвилин 5 постояти, щоб дріжджі розчинилися і додаємо склянку борошна. Рідка опара повинна добре збільшитися в розмірі.
Тим часом потрібно підготувати розтоплене вершкове масло, злегка збиваємо яйце.
Виливаємо в залишилася просіяне борошно опару, яйце і масло.
У спеціальній ємності виробляємо заміс тесту звичайним способом, закриваємо кришкою або рушником і залишаємо на дві години, за цей час робимо кілька обминаючи.
Поки тісто підходить, займаємося трудомістким процесом приготування начинки для хичінов зі бурякової бадиллям. Так саме так, процес цей зовсім не швидкий, але отримавши результат, ви зрозумієте, що готові витратити для цього часу ще набагато більше.
Багато, у кого є присадибна ділянка або дача, висаджують буряк у себе, це самий надійний і безпечний спосіб її отримання, та, до того ж і догляд за цією агрокультурою дуже простий. Але, якщо такої можливості у вас немає, придбайте бурякове бадилля на ринках. Промивши листя в декількох змінах води, очищаємо їх від прожилок, залишаючи лише зелену частину листа.
Перед тим, як почати процес очищення листя буряка для приготування начинки для хичінов із зеленню і сиром, необхідно поставити на вогонь велику ємність з водою, коли вода закипить, викладаємо в неї очищені листя буряка невеликими партіями, занурюючи їх в окріп на кілька хвилин.
Після того, як всі листи пройдуть термообробку, охолоджуємо їх і віджимають сік, набираючи їх в долоні невелику кількість. Максимально віджаті від соку листя буряка, нарізаємо довільним чином і подрібнюємо в кухонному комбайні, але можна нарізати і дуже дрібно, без подальшого подрібнення.
Сир натираємо на крупній тертці і викладаємо в ємність з нарізаною бурякової масою.
Туди ж відправляємо і сир, все ретельно вимішуємо.
Начинка для хичін готова, робимо з неї заготовки у вигляді великих кульок.
З тіста робимо невеликі коржі, кладемо на кожну корж начинку, защипуємо краю коржі і розгортаємо знову, до отримання максимально тонкої коржі з начинкою.
Приготований, таким чином, хичін зі бурякової бадиллям обсмажуємо на сковорідці до золотистої скоринки без додавання масла.
Гарячими хичіни подаємо до столу з вершковим маслом.
За рецепт і покрокові фото приготування смачної національної балкарської випічки дякуємо Діану!
Приємного вам апетиту і хороших рецептів!