Соковиту полуницю люблять багато, однак зберігати її в замороженому вигляді досить складно. Проблеми з крихкими ягодами виникають не в процесі зберігання, а на етапі розморожування. Фактично, жоден спосіб не дає 100% гарантії, що заморожена полуниця не втратить свою форму при відтаванні. У більшості випадків вона просто розтікається разом з кристалами льоду, тому використовувати заморожену ягоду для декорування десертів не завжди вийде. Втім, заморожувати полуницю все ж варто, оскільки такий спосіб зберігання забезпечує максимальне збереження вітамінів та інших поживних речовин. Крім того, при дотриманні деяких нюансів, шанси на привабливу ягоду дещо зростуть.
Як заморозити полуницю: підготовка плодів
Існує кілька способів заморожування полуниці, але процес підготовки практично завжди однаковий. Полуницю необхідно перебрати. Для заморожування підійдуть тільки стиглі ягоди без вм’ятин і інших зовнішніх дефектів. Шкірочка повинна бути темною з усіх боків приблизно однакового відтінку, оскільки недостиглі і переспілі ягоди погано зберігаються. Також для заморозки не підійдуть занадто великі ягоди. Краще зупинятися на дрібні сортах.
Ягоди бажано занурити не кілька хвилин в таз з прохолодною водою. Проточна вода призведе до утворення патьоків і частина ягід через це піде в НЕ кондицію. Промиті ягоди відкидаються на друшляк.
Якщо ви вирішили просто заморозити полуницю цілими ягодами, тоді вони викладаються для просушки на папір. Сушити необхідно в добре провітрюваному приміщенні, але без прямих сонячних променів. Додатково обробляти ягоду не потрібно. Видаляти плодоніжки чи ні – вирішувати вам. Враховуйте, що видалення плодоніжки негативно впливає на утриманні форми.
Для читачів сайту Хороші рецепти розповімо про різні способи заморозки свіжих ягід:
Заморожування цілими ягодами
Для заморожування полуниці можна скористатися стандартною заморожуванням. Для цього підсушені ягоди в один шар поміщають в морозильну камеру не менш, ніж на 4 години. Між ягодами має бути невелика відстань, щоб плоди не торкалися одне одного. За 4 години ягоди досить промерзнуть, щоб в подальшому не злипатися, тому їх можна буде помістити в пластикові контейнери невеликими порціями. Порції повинні бути розраховані на одноразове вживання продукту, оскільки повторна заморозка ягід неприпустима.
Заморожена полуниця рецепт з цукром
Для більш успішного збереження зовнішнього вигляду ягід після розморожування рекомендується використовувати цукор, але при цьому технологія заморожування відрізняється від попереднього способу.
Ягоди викладаються в глибокий посуд в кілька шарів. Кожен шар посипається цукром з розрахунку 300г цукру на 1 кг ягід. Цукор необхідно використовувати невеликий або замінити його пудрою. Пересипані пудрою ягоди ставляться на 2 години в холодильник або льох. В цей час ягоди не заморожуються, а лише «маринуються», виділяючи сік. Через пару годин ягоди позбудуться частини своєї рідини, тому стануть трохи більше сухими, а значить, більш здатними до збереження форми.
Ягоди, заморожені таким чином, після маринування в цукрі порційно викладаються в посуд для заморожування, а зверху заливаються утворився сиропом.
Як заморозити протерту полуницю
Ще спосіб заморожування ягід не передбачає збереження їх форми, тому використовувати його можна тільки в тих випадках, коли полуниця використовується в якості начинки страв. Також такий спосіб підходить для невеликих морозильних камер, так як економить місце. В даному випадку мова йде про заморожування пюре з полуниці. Для подібного способу зберігання можна використовувати будь-які ягоди, які не підійшли для заморожування вищепереліченими способами. При подрібненні полуниці не потрібно цукор або інші консерватори. Так само, як і в інших випадках, заморожують полуничне пюре в ємностях порційно.
І, нарешті, самий вдалий спосіб заморозки
Полуниця з цукром заморожена у власному соку
Плюси заготовки в тому, що ціла полуниця при розморожуванні залишається майже в такому ж вигляді, як свіжа. Частина плодів перетворюється в кашку, і цим соусом ягоди заливаються в контейнері. Таким чином, ви отримуєте і сире полуничне варення, і смачні щільні ягідки.
Складові:
- свіжа полуниця,
- цукор – за смаком (можна не використовувати).
Процес приготування:
Отже, трохи менше половини чистих промитих ягід потрібно розім’яти в глибокій чашці з додаванням невеликої кількості цукру. Цукор додається лише для смаку, щоб готовий продукт не був кислим. Використовуємо толкушку для приготування картопляного пюре. До стану однорідного пюре ягоди подрібнювати не потрібно.
Решта ягода розкладається в контейнери для заморозки.
Залишається залити їх зверху м’якою полуничною масою до верху.
Контейнери краще використовувати невеликого обсягу, на один раз.
Закрити кришками і відправити в морозилку на зберігання.
Як заморозити полуницю на зиму розповіла читачам сайту Хороші рецепти Надія гоїв, рецепт і фото автора.