Суниця – це дрібна лісова ягода, яка завдяки роботі вчених-селекціонерів перетворилася на велику садову полуницю. Однак разом з розміром змінився і смак. Лісова суниця солодша ягода, тому для її заготівлі потрібно менше цукру. Що стосується процесу заморожування, то існують як стандартні методи для заморозки ягід, так і застосовні тільки до певних різновидів. Спеціально для читачів сайту Хороші рецепти розповімо, як заморозити суницю лісову. Головне, щоб у вас в морозилці в будь-який час року знайшлася заморожена суниця рецепти її приготування знайти особливих труднощів не складе, будь то суничний компот, пиріг або варення.
Заморожена суниця: процес підготовки
При заморожуванні цілих ягід підходять тільки щільні стиглі плоди з рівним кольором і без зовнішніх дефектів. Суниця дуже швидко всихає, тому почати роботу з нею бажано відразу після збору. Збирати ж ягоди рекомендується вранці відразу після того, як зійшла роса. До зберігання придатні тільки миті ягоди. Так як суниця досить щільна, її можна мити під проточною водою, чого не можна сказати про полуниці. Також необхідно ретельно відібрати ягоди на предмет браку і видалити чашолистки.
Мокра суниця при заморожуванні зіб’ється в крижаній кому, щоб цього не сталося, промита і відібрана ягода викладається в один шар на паперовий рушник. В ідеалі через кілька хвилин стоїть змінити рушник. Всю процедуру проводити в сухому добре провітрюваному місці.
Як заморозити суницю цілими ягодами
Майже всі методи заморозки припускають збереження форми ягоди. Для цього можна використовувати кілька способів:
Швидка або шокова заморозка проводиться в 2 етапи.
Складові:
- свіжа суниця.
Процес приготування:
На першому етапі ягоди викладаються в один шар на деко або дошку. Між плодами має бути невелика відстань, щоб вони не злиплися в процесі заморозки. Ягоди відправляються в морозильну камеру приблизно на 4 години. Як тільки плоди промерзнуть, зникне ризик злипання, і ягоди можна буде розфасувати по пластиковими контейнерами або пакетиках для зручності зберігання.
Одноетапне заморожування з цукром. Ягоди відразу викладаються в контейнери, але викладаються шарами. Всі верстви пересипаються невеликою кількістю цукру. Точної пропорції змішування ягід і цукру в даному випадку немає, тому кожен може виходити з власних смаків. Перед тим, як відправити суницю в морозильник, контейнери злегка струшувати, що дає можливість цукру більш рівномірно розподілитися.
Заморожена суниця в сиропі
Цей метод чимось нагадує приготування сирого суничного варення. На 2 літри води розлучається 0,5 кг цукру. Дана суміш доводиться до кипіння на повільному вогні при постійному помішуванні. Коли сироп охолоне, їм необхідно буде залити підготовлену суницю в контейнерах. Ємності з ягодою відправляються на добу в морозильну камеру, але кришка при цьому не закривається. Тільки через добу ємність запечатують.
Заморожена суниця у власному соку
Зберігання ягід у власному соку. Цей варіант заморожування дуже схожий на приготування сиропу, але без підігрівання. Спочатку ягоди засипаються цукром. В середньому на 1 кг ягід можна взяти до 200-300г цукру. Ягоди, засипані, повинні простояти в темному місці кілька годин. Зазвичай на весь процес йде близько 2-4 годин. Коли ягоди пустять сік, їх можна буде розфасувати по зручним ємностей для зберігання в морозилці.
Сире варення з суниці заморожене
Приготування пюре з суниці не завжди призводить до того, що ягоди перетворюються в однорідну суміш. Таким чином, можна зберігати і цілі ягоди, які при розморожуванні будуть легко відділятися від основної маси.
1 метод зберігання перетертої суниці має на увазі, що всі ягоди будуть подрібнені через м’ясорубку або в блендері. Ягідна каша змішується з цукром в будь-якому співвідношенні і розкладається по ємностей, які можна зберігати до 6 місяців, як і при будь-якому іншому варіанті заморозки. При більш тривалому зберіганні ягода починає перемерзати, що відбивається на смаку: водянистий смак з дуже віддаленим відтінком свіжих ягід.
2 метод перетирання суниці вимагає попереднього відбору ягід. Некондиція догляд на пюре, перетерте з цукром або без нього. Решта ж ягоди пошарово укладаються, перемішуючись з пюре. Необхідно переконатися тільки в тому, що пюре досить рідке. У більшості випадків для приготування ягідної каші ягоди не сушаться.
При будь-якому варіанті заморожування, суниця фасується порційно, так як повторна заморозка ягід практично зводить до нуля його смакові якості і кількість корисних елементів. З цілої замороженої суницею ви можете приготувати пиріжки і пироги, компот або кисіль. Але все-таки варто пам’ятати, що більше користі організм отримає від розморожених ягід без теплової обробки.
Як заморозити суницю на зиму розповіла Надія гоїв, рецепт і фото автора спеціально для сайту Хороші рецепти.