Традиційному квасу давно склали конкуренцію ягідні аналоги. У домашніх умовах можна приготувати і лимонний квас, який не просто приємно пити. Він, освіжаючи, допомагає втамувати спрагу. Такий квас підійде до смачних солодощів, випічки. Прикрасить святкове застілля.
Спробуйте його в співдружності з більш міцними спиртними напоями, і теж не розчаруєтеся. Не бійтеся і експериментувати, створюючи свій «фамільний рецепт»!
Домашній лимонний квас
рецепт з медом без дріжджів
На півтора літра готового напою знадобляться
Складові:
- вода – півтора літра,
- родзинки вісім-десять шт.,
- мед – чотири ст. л.,
- лимон,
- цукор п’ять-шість ст. л.
Процес приготування:
Злегка охолодіть кипляче воду. Підготуйте решту інгредієнтів.
Видавіть сік з лимона або скористайтеся вже готовим варіантом. Якщо вам подобається легка цитрусовая гірчинка, наріжте тонко цедру лимона.
Змішайте всі інгредієнти.
Накрийте посуд марлею і залиште настоюватися квас протягом доби в теплому місці (25-27 градусів).
Потім процідіть рідину за допомогою друшляка (з найдрібнішими дірками) або марлі.
Розлийте по пляшках, додаючи в кожну родзинки (по чотири-п’ять шт.). Фахівці радять скористатися пляшками з-під шампанського. Вони міцніше будь-яких інших, тому в стані витримати (без сумних наслідків типу небажаних вибухів) тиск, який відбувається при процесі бродіння.
Ретельно укупорьте пляшки. І приберіть квас (для витримки і дозрівання) в холодне місце на два тижні (не менше!). Зберігайте пляшки в лежачому положенні. Як перевірити, чи готовий він? По-перше, ви це зрозумієте, якщо відчуєте специфічний квасний запах. По-друге, обов’язково під час процесу бродіння почуєте шипіння в пляшці, яке свідчить, що все йде так, як треба. По-третє, пробуйте. Це безпомилковий метод перевірки.
Лимонно – медовий квас пийте тільки в охолодженому вигляді. Тоді зможете оцінити тонкий і приємний смак цього напою по заслугах!
Автор фото рецепта смачного домашнього квасу: Галина Олександрівна.
Смачного!
Як приготувати чайний гриб – >>