У моїй родині завжди серйозно підходили до питання консервації овочів на зиму. Моя мама чого тільки не заготовлювала на зиму: і помідори, і огірки, і кабачки. А якщо заготовлювала щось нове, то закочувалося потроху. Я люблю все, що мама закривала, але все-таки перевагу віддаю лечо. Використовую його для швидкої подачі на стіл як салат, а ще заправляю їм щі або борщ.
Яка ж це смачна овочева закуска! Здається, що її можна їсти саму по собі. Я так часто і робила, кілька шматочків хліба і баночка з лечо.
Спочатку я теж готувала лечо по-старому, як мама, у великій каструлі. Не завжди вистачає терпіння стояти біля плити і весь час його помішувати, дивитися, щоб заготовка не пригоріла. І я знайшла вихід! Тепер готую лечо на зиму в мультиварці!
Дуже часто готую саме в ній, адже більшість процесів приготування вона виконує сама, і моє нескінченне присутність на кухні необов’язково. Ось я і вирішила пристосувати свій улюблений рецепт лечо до мультиварці. Спробувавши, я зрозуміла, що це набагато легше, і тепер завжди буду готувати консервацію саме в ній. Немає нічого простіше! Адже поки мультиварка сама готує, я можу зайнятися більш приємними справами. А салат виходить нітрохи не гірше, ніж у моєї мами.
Лечо на зиму в мультиварці
До того ж приготування заготовки з перцю і помідорів в невеликих обсягах мені здалося набагато простіше. Не потрібно вбивати на закочувальний процес цілий день, як це робили наші мами і бабусі. За 4-5 баночок смачного лечо або іншої закуски в день без особливих зусиль може собі дозволити робити навіть починаюча господиня або молода мама.
Складові:
- Помідори – 1,5 кілограма;
- Морква – 3 штуки;
- Лук – 3 штуки;
- Перець болгарський – 1 кілограм;
- Олія – ¾ склянки;
- Вода – ½ склянки;
- Цукор – 2 столових ложки;
- Сіль – 1 столова ложка;
- Оцтова есенція 70% – ½ столової ложки.
Процес приготування:
Всі овочі, необхідні для приготування Лечо, потрібно вимити і висушити. Досить, щоб після миття вони полежали 15 хвилин, щоб з них стекла вода.
Перець для салату можна вибирати червоного кольору, або оранжевого, це поєднання яскравих кольорів дуже красиво виглядає в банку. Плоди повинні бути середнього розміру, або великі, тому як маленькі – недостатньо м’ясисті, одна шкурка.
Болгарський перець для лечо розрізаємо, видаляємо плодоніжки і насіння. Тепер нарізаємо його соломкою. Якщо ви любите, щоб шматочки були більші, то ріжте широкими сегментами.
Помідори я зазвичай ріжу невеликими кубиками, так як люблю, щоб овочі були дрібно нарізаними, ви ж ріжте так, як більше віддаєте перевагу.
Тепер натираємо на крупній тертці моркву, попередньо її очистивши. З цибулі потрібно зняти лушпиння і дрібно нарізати. Можна теж кубиками.
Підготовлені овочі поміщаємо в чашу мультиварки, додаємо туди цукор, сіль і рослинне масло. Все потрібно добре перемішати.
Закриваємо кришку мультиварки, встановлюємо режим «випічка». Нам потрібно дочекатися, коли овочі добре закиплять. Це займе приблизно 40 хвилин.
Овочі закипіли, після цього потрібно мультиварку перевести на режим «гасіння», і готувати лечо в мультиварці 1 годину. Кришку не відкриваємо, весь цей час овочі гасяться у власному соку, і вони не розварюються, шматочки добре зберігають форму.
Після того, як овочі згасити цілу годину, потрібно розвести оцтову есенцію в половині склянки кип’яченої холодної води, додати її в мультиварку. Все потрібно перемішати і знову виставити режим «випічка». Час встановлюємо 3 хвилини, щоб прокип’ятити салат-лечо з оцтовою есенцією.
За той час, коли працювала мультиварка, у вас був вільний час, можна встигнути підготувати банки, в які будемо закочувати наш салат. Банки потрібно вимити з содою під проточною водою і виконати стерилізацію. Якщо у вас немає стерилізатора – не біда, його цілком можна замінити звичайним киплячим чайником, потримавши банку над носиком або мікрохвильовкою.
Салат в мультиварці готовий, його можна розкладати на зиму по стерилізованих банках і закочувати ключем. А якщо у вас банки з закручуються кришками, то потрібно їх щільно загвинтити. Баночки перевертаємо догори дном і даємо їм охолонути. Тепер Лечо можна відправити туди, де ви зазвичай зберігайте зимову консервацію.
Тепер взимку нам завжди прийде на допомогу баночка смачного лечо з помідорами, морквою і солодкими перцями. З консервованими овочами зимовий вечерю буде смачніше і смачніше. Мультиварка – дуже корисна річ, адже з нею готувати дуже зручно!
Світлана Кисловская спеціально для сайту Хороші рецепти.
Можливо, вам буде цікавий рецепт салату з огірків з томатною заливкою:
Огірки в томатної заливки – >>