Кетчуп – універсальний соус, його можна додавати практично в усі страви, навіть позбавлені смаку гарніри він робить смачними і апетитними. Багато з успіхом замінюють їм томатну пасту. Кетчуп можна додавати при приготуванні риби, лазаньї, плову, піци, шашлику, картоплі і т.д.
Можливо, вас не приваблює ідея власноручного приготування кетчупу на зиму, в той час як прилавки магазинів завалені найрізноманітнішими соусами, в тому числі за досить демократичною ціною. На упаковці, звичайно, красуються добірні томати, і виробник в рекламі підтверджує той факт, що продукт чудовий. Але підступ все ж є, витратьте пару хвилин на вивчення складу, він явно не обмежується одними помідорами, серед компонентів загусники і консерванти. Якщо хочете бути впевнені, що у вас на столі якісний корисний натуральний томатний соус – приготуйте його самі в домашніх умовах.
Кетчуп на зиму домашній
рецепт з помідорів і яблук
До речі, зробити домашній кетчуп дуже просто, він виходить ароматним, в міру пікантним і дуже смачним. Відмінний соус з томатів допоможе приготувати мультиварка. Яблука додадуть кетчупу приємний кислувато-солодкий смак, оцет буде використовуватися в якості консерванту, а часник подарує соусу пікантність і аромат. Якщо хочете приготувати побільше кетчупу традиційним способом на плиті, то просто збільшіть об’єм інгредієнтів в кілька разів.
Для рецепта томатного кетчупу знадобляться
Складові:
- Помідори – 1 кг,
- Цибулина велика,
- Зелене яблуко,
- Цукор – 2 столові ложки,
- Сіль – 1,5 столові ложки,
- Перець чорний мелений – за смаком,
- Часник – 2 зубчики,
- Оцет 9% – 2 столові ложки.
Процес приготування:
Помідори миємо, ріжемо на дольки, видаляючи серцевину. Яблуко і цибулю подрібнюємо також крупно. Розміщуємо в чашу мультиварки.
Солимо, перчимо, додаємо цукор. За бажанням можна додавати улюблені приправи або сухі подрібнені трави.
Перемішуємо. Закриваємо кришку і вибираємо режим плов.
Через годину вимикаємо мультиварку. Якщо виділиться багато соку, його можна злити, так кетчуп вийде більш густим. Однак багато рідини може і не бути зовсім, все залежить від сорту томатів і яблук.
Перекладаємо все в іншу чашу.
За допомогою блендера подрібнюємо масу до стану пюре. Пробуємо на смак. Якщо не вистачає солі або цукру, додаємо до смаку.
Я додала роздавлений часник. На цьому ж етапі додаємо в томатний кетчуп оцет, якщо плануєте робити соус як заготовки на зиму і закрити його в банки.
Тоді вміст потрібно закип’ятити ще раз. Тим часом стерилізуємо банки і кришки.
Розливаємо домашній кетчуп по банках, закупорюють і даємо охолонути в перевернутому стані. Консервований кетчуп прибираємо на зиму в прохолодне темне місце.
Якщо ви вирішили приготувати соус в невеликій кількості до столу, то оцет можна не додавати. Зберігати його можна в холодильнику до декількох днів.
Домашній кетчуп дуже смачний! Спробуйте і ви полюбите його смак, тим більше готувати його так просто. За рецепт і фото дякуємо Світлану Кисловський.
Можливо, вам сподобається зимовий сливовий соус:
Як зробити сливовий соус на зиму – >>
Приємного апетиту і хороших рецептів!