Не всі пробували або чули про деревному грибі, його ще називають – чага. А ось в кита він дуже поширений, і, що дивно, його не тільки їдять, але і п’ють! Легко заварюють в чайничку або в термосі, як зелений чай. Китайці кажуть, що гриб дуже корисний і багато лікує, його порівнюють з коренем женьшеню за цілющими властивостями.
Мені ніколи не попадався чага в сухому вигляді, щоб спробувати його випити, а ось в маринований гриб продається на самому звичайному ринку. Я сотні разів проходила повз продавців квашеної капусти, корейської моркви і солоних огірків, але ніколи не помічала чагу. Виявляється, гриб в продажу давно, ціна його не велика, а на смак – неймовірний! 1 кг маринованих грибів коштує не більше 100 рублів, я приділяю цьому увагу від того, що до свят все зазвичай готують салати або закуски грибні і не звертають увагу на недооцінений, смачний рослинний продукт – чагу.
Гриби чорного кольору, у них такий тонкий, ніжний, мереживний край (облямівка). Маринуються в оцті з часником, останній добре відчувається. З чагой я запікаю картоплю в духовці, готую овочеві гарніри, на подобу брокколі з гарбузом, роблю свіжі салати (ще поділюся з вами моїм кулінарним пустощами У супи додавати не пробувала, тому що є присутнім оцет.
Я хочу показати, як я люблю готувати чагу з овочами. Зараз ринок заповнений гарбузом і брокколі, я вибрала їх.
Складові:
- гарбуз;
- суцвіття брокколі;
- чага;
- кунжут;
- рослинна олія;
- сіль;
Як приготувати деревне гриб
Коли готуєте солоні страви з гарбуза, то вибирайте її із зеленою шкіркою, вона не сильно солодка і не розварюється в кашу. Невеликий шматочок гарбуза я почистила, нарізала кубиками і трикутниками – як вийшло.
Потім налила 3 ст. л. масла оливкового в сковороду, почекала поки масло закипить. І поклала акуратно гарбуз. Я її смажила на середньому вогні, даючи прогрітися усередині і зарум’яниться зовні.
На іншій конфорці я варила брокколі. Залила водою і злегка присолити. Невеликі суцвіття варила рівно 5 хвилин!
Гарбуз зарум’янилася, так і проситься з’їсти її Я ще присипають її кунжутом, так смачніше буде. Кунжут смажу 1 хвилинку.
Додаю чагу. Прогріваю гриби 3-4 хвилини, оцет випаровується, як мені здається. І часниковий маринад розподіляється по овочах. Я ще не солила, адже гриби вже солоні. Тут все за смаком.
Вони покриті слизом, як завжди буває з маринованими грибами.
Зціджую воду з брокколі. І теж їх в сковорідку до гарбузі.
Красиво викладаю на тарілку. Вважаю гарнір красивим, яскравим, гідним будь-якого святкового столу.
Ще цікавий варіант – змішати ці овочі смажені з пекінською капустою, тоді виходить теплий салат з грибами. Теж красиво, святково і смачно.
Приємного від Анжеліки!