Дієтологи рекомендують вживати фруктові, овочеві та ягідні соки щодня, не залежно від пори року. Особливо соки люблять діти, і пити фруктові напої вони можуть в будь-яких кількостях. Тому з полиць супермаркетів яскраві різнокольорові коробочки з соками відлітають просто блискавично. Але, як відомо, не всі виробники сумлінні при виготовленні соків. Не завжди дотримуються відповідної технології, та й сировину часто використовують не якісне. Тому готувати соки найкраще в домашніх умовах власноруч. Гарбузово яблучний сік на зиму будемо варити без соковарки з додаванням лимона.
Гарбузово – яблучний сік на зиму
Одним з найбільш смачних і корисних вважається натуральний яблучний сік. Але в чистому вигляді продукт часто виходить занадто концентрованим, може викликати печію, чутливість зубної емалі і інші неприємності. Тому, яблука краще змішувати іншими компонентами, що володіють більш нейтральним смаком, наприклад, м’якоттю стиглої гарбуза. Такий сік виходить насиченим, корисним для організму, апетитним.
Лимон надає яблучно-гарбузовому соку приємну, освіжаючу нотку. До того ж, кислий сік плоду служить прекрасним консервантом. Лимон можна замінити дрібкою лимонної кислоти, правда, тоді сік вийде не таким ароматним.
як приготувати сік з гарбуза і яблук
Складові:
- гарбуз – 2 кг,
- яблокі- 1кг,
- лимон (не крупніше) – 0,5 шт.,
- цукровий пісок – 0,5 ст.
Процес приготування:
Насамперед слід підготувати інгредієнти для заготовки напою. Гарбуз обов’язково промиваємо теплою водою, відмиванням від пилу і бруду. Потім знімаємо шкірку. Зробити це досить складно, особливо якщо плід з щільною шкіркою і м’якоттю. Спочатку гарбуз розрізаємо навпіл, витягуємо волокна з насінням. Потім нарізаємо половинки на не товста часточки, і вже після цього очищаємо їх. Подрібнюємо плід так, щоб шматочки зручно було поміщати в отвір соковижималки.
Яблука можна пустити на сік разом з шкіркою. Так навіть корисніше, адже в ній знаходиться маса потрібних для організму вітамінів і мікроелементів. Плоди ретельно вимити, нарізати часточками, насіння видаляємо.
Подрібнені гарбузове і яблучні шматочки пропускаємо разом з лимоном через соковижималку. У каструлю з отриманої ароматною рідиною додаємо цукор, перемішуємо. На повільному вогні доводимо сік до кипіння. Щоб зберегти якомога більше корисних речовин, продукт піддавати тривалій тепловій обробці не варто, досить прокип’ятити його 2-3 хвилини.
Скляні ємності для заготовок стерилізуємо над парою в межах 10 хвилин. Або вимиті банки мокрими поміщаємо в холодну духовку, прогріваємо їх протягом 15 хвилин при температурі 170 градусів. Підготовлені таким способом банки наповнюємо киплячим соком, полотно закупорюють металевими кришками.
Корисний і смачний гарбузово-яблучний сік на зиму готовий.
Зберігається такий напій при кімнатній температурі протягом року і довше.
Гарбузовий сік з яблуками: покроковий фото рецепт від Ксенії