Варення з суниці це дуже смачне і ароматне ласощі, особливо якщо ця суниця НЕ садові, а лісова.
У наш час мало хто варить таке суничне варення, чи не саме за моїм рецептом, а взагалі. Може люди розледачіли, а може і часу немає для поїздки в ліс, саме для збору ягід, а не на пікнік. Ну, а ми ось на цей раз поїхали за грибами та набрали трохи ароматної лісової ягідки. Літо в цьому році у нас в Казахстані просто дивовижне! Дуже мало сонця і весь час дощ і похмуро, саме тому ягода не надто червона, але смачна.
Напевно, це не секрет, що суниця має масу цінних властивостей. Ми завжди при зборі ягід збираємо і листочки лісової суниці, а потім сушимо їх в темному сухому місці. У листі багато вітаміну С, який дуже потрібен організму при різних простудних захворюваннях, загострюються в холодну пору року. А ще суничні листя – це жіноча трава, вони допомагають зняти спазм гладкої мускулатури і впоратися із запальним процесом.
За допомогою цього природного засобу народна медицина лікує гіпертонію, гастрит, шкірні захворювання, авітаміноз. Показаний чай з сухими плодами суниці при діабеті, відкладеннях солей, подагрі, каменях у печінці та нирках. До прекрасним властивостям суниці можна віднести і сечогінний властивість, адже це натуральний засіб при боротьбі з набряками.
Тому холодною зимою ми заварюємо ароматний суничний чай, відкриваємо домашнє варення з суниці і насолоджуємося! Смачно і корисно.
Так, до речі, якщо вже зовсім немає часу варити варення на зиму, для вас тільки перші два етапи приготування. Просто переберіть ягоди, промийте і додайте цукор, не обов’язково за рецептом, у зазначеній пропорції. Просто до смаку. Власне, і весь швидкий рецепт суниці з цукром, яку можна розкласти по контейнерах або пакетах для заморозки і відправити зберігати в морозилку. І вітаміни збережені і час. Діти дуже люблять такий десерт класти в чай, а аромат живої ягоди в чаї – приголомшливий!
Варення з суниці
Під час збору суниці я також знайшла трохи кістянки, буквально пару горсточек, так що я і її додала в свій варення, вийшло солодке варення з легкою кислинкою.
Багато господинь відокремлюють плодоніжки від ягід суниці. Хтось їх викидає, хтось сушить і використовує як корисне зілля. А я варю суничне варення з хвостиками. По-перше, так швидше ягоди обробляти, по-друге корисніше. У нашій родині його так і називають: «ліниве» варення з лісової суниці.
Приступимо до приготування варення, для цього вам будуть потрібні наступні інгредієнти:
Складові:
- Свіжа лісова суниця – 1 кг,
- Цукровий пісок – 1,2 кг,
- Лимонна кислота – 1 грам (я замінила її кістянкою).
Процес приготування:
Для початку потрібно обов’язково перебрати суницю, видалити зіпсовані або м’яті ягоди, також потрібно прибрати травичку і інше сміття, який ви привезли з лісу. За бажанням прибираємо плодоніжки, промиваємо.
Тепер пересипаємо підготовлені плоди цукровим піском і залишаємо на всю ніч. Це робиться для того щоб ягода пустила сік.
Вранці ягоди перемішуємо з виділився сиропом. Ставимо каструлю на середній вогонь і доводимо до кипіння при періодичному помішуванні.
Потім, коли варення закипить, знімаємо його з вогню і залишаємо остигати.
Коли варення повністю охолоне (годин 6 – 7) потрібно знову поставити його на вогонь, і знову довести до кипіння на середньому вогні. Тепер після закипання потрібно варити варення з суниці 15 – 20 хвилин. Перед закінченням варіння додаємо лимонну кислоту. Я цього не робила, так як у мене були ягоди кістянки, які надали легку кислинку моєму варення. Я додала ці ягоди на самому початку варіння до суниці.
Гаряче варення розкладаємо по стерилізованим банкам і закочує металевими кришками, які також потрібно прокип’ятити.
Це варення нагадає вам холодною зимою про прекрасне тепле літо. Мені дуже подобаються млинці з цим солодким варенням.
Приємного вам чаювання, вдалих заготовок і хороших рецептів!
За рецепт і покрокові фото приготування дякуємо слов’яни.
P. S. У мене вдома стояло мамине суничне варення, вона варить його за схожим рецептом. Тому я зробила гарне підсумкове фото і прикрасила їм рецепт Слов’яночка, думаю, вона не проти буде.
З повагою, Анюта.