Люблю літо не тільки за теплі деньки, а й за достаток ягід. Вважаю, що мені дуже пощастило, адже у нашій сім’ї є будиночок в селі з невеликим садом, де росте смородина, ожина, вікторія, агрус та інші смачні ягоди. Але крім цього, щороку ми збираємо великий урожай луговий полуниці. Ягодка ця загадкова, дика, зростає там, де їй заманеться. Якщо натрапити на галявину, можна набрати ціле відро ароматної смакоти! А потім наварити смачне суничне варення на зиму і ласувати їм, згадуючи сонячне літо. Ммм, краса!
суничне варення
Особливість луговий полуниці в тому, що за розміром вона більше лісової суниці, але менше садової вікторії. А ще у неї дуже міцні зелені хвостики, тому збирати ягоди доводиться разом з ними. Особисто я люблю готувати варення з луговий полуниці без хвостиків, виходить звичайно занадто багато роботи, але зате виходить красиво і приємно на смак.
Часто варення з луговий полуниці виходить рідким, але я навчилася робити його густим, тому хочу поділитися перевіреним рецептом цього смачного ласощі.
як приготувати суничне варення рецепт
Складові:
- 1,5 кг суниці або луговий полуниці,
- 1,5 кг цукрового піску.
Процес приготування:
Як видно в описі інгредієнтів, ягоди і цукровий пісок для приготування густого варення потрібно брати в рівних частинах. Далі опишемо сам процес приготування. Вище я вже говорила, що лугову полуницю виходить збирати тільки разом з зеленими хвостиками. Перед тим, як приступити до чищення ягід, їх потрібно викласти на чисту, суху поверхню і трохи підсушити.
Частка ягід займає досить багато часу, так що при можливості кличте помічників. В процесі не забувайте частіше споліскувати руки, чистити ягоди буде набагато приємніше.
Коли ягоди очищені і перебрані, їх потрібно обполоснути за допомогою друшляка і простежити, щоб вся вода стекла. Потім засипаємо суницю цукровим піском, добре перемішуємо і залишаємо на кілька годин, щоб ягоди дали сік. Можна потримати ніч в холодильнику.
Щоб варення вийшло густіше, його потрібно прокип’ятити в два етапи по п’ять хвилин. Коли ягоди з цукром будуть закипати, буде утворюватися дуже багато піни. Її, по можливості, потрібно знімати.
Коли перші п’ять хвилин варення покіпятіть, вимикаємо вогонь і даємо йому охолонути. Потім повторюємо п’ятихвилинне кип’ятіння ще раз, не забуваючи помішувати і знімати пінку.
В баночки, заздалегідь простерилізовані, розливаємо варення п’ятихвилинку ще гарячим. Зверху, для надійності посипаємо варення невеликою кількістю цукру, так як полуниця, буває, швидко закисає. Потім закриваємо баночки гвинтовими або звичайними кришками і даємо охолонути при кімнатній температурі.
Готове варення з суниці я зберігаю в холодильнику. Підійде і льох, головне, щоб було прохолодно. Ось і всі секрети смачного, густого варення з дикої ягідки, смачного!