Сьогодні пропонуємо вам приготувати картопляний хліб. Дріжджове тісто буде готуватися не просто на відварі, а з картопляним пюре. Можна включити в пісне меню.
У той час, коли хлібопічки з’явилися в продажу (а домашній хліб став модою), я поставилася до нової техніки скептично, як до чергової маркетингової виверту. Але через рік або півтора сама дозріла для покупки, причому не з міркувань економії або здорового домашнього харчування, а просто оформилося рішення: «Хочу, щоб моя сім’я їла смачний хліб».
Хлебопечка відкрила в моїй кулінарній практиці нове щасливе «еру» – еру цікавих відкриттів і насолоди від захоплюючого процесу приготування хліба.
За цей час я випробувала багато-багато різних рецептур і спекла багато різних видів хліба – від звичайного білого на сухих дріжджах до складного житнього заварного хліба на домашній заквасці. Відклала собі в скарбничку хороші рецепти вівсяного, кукурудзяного хліба, хліба з цільнозерновий борошна, гарбузового, кабачкової, цибулевого. Відпрацювала технологію випічки італійської чіабатти, довела до досконалості рецепт пасок …
Природно, за цей час оформилися улюбленці, і в їх першій п’ятірці знаходиться картопляний хліб. Він абсолютно незвичайний, не схожий на інші – пишний, м’який, ароматний, пружний, з великими порами і з ніжною скоринкою. Це навіть не хліб, а свого роду закусочний кекс: додайте до нього блюдечко з оливковою олією або тарілку легкого салату – і більше нічого не потрібно придумувати на сніданок або вечерю.
картопляний хліб
До речі кажучи, цей хліб з картоплею, як і більшість інших «екзотичних» видів, я роблю в духовці, і вам теж раджу. Чи не тому, що хлібопічка не справляється, а просто для задоволення, щоб відчути весь процес від початку і до кінця.
покроковий фото рецепт в духовці
Складові:
- вода 250 мл,
- картопляне пюре 250 мл,
- цукор 1 ст. л.,
- сіль 1.5 ч. л.,
- соняшникова олія 2 ст. л.,
- борошно вищого сорту 450 г,
- дріжджі сухі 1 ч. л.
Процес приготування:
Приготуйте картопляне пюре, слив з відвареної картоплі майже всю воду (свіже пюре робити не обов’язково – можна «утилізувати» в хліб залишки гарніру). Розчиніть у воді сіль і цукор, додайте олію і картопля.
Візьміть дві склянки борошна (це майже 300 г), змішайте її з сухими швидкодіючими дріжджами і замісити рідке тісто. Третій склянка борошна всипати частинами. Кількість борошна може варіюватися в залежності від того, наскільки вологим було пюре і в залежності від властивостей самої муки, тому орієнтуйтеся по виду тесту – для хліба з картоплею воно не повинно бути дуже крутим (не потрібно робити «колобок»).
Тісто расстаіваться, поки воно не збільшиться в два рази. Каструлю з тестом накрийте, залишивши маленьку щілину для припливу повітря.
Перекладіть тісто на стіл з борошном і тепер сформуйте з нього колобочек, намагаючись не сильно обминути. Покладіть його на деко, посипане борошном і манкою, і залиште расстаіваться ще на 30-40 хвилин.
Щоб м’якуш мав великі пори, ставте випікатися хліб в дуже гарячу духовку (300-350 ° С), а коли він добре роздується, зменшіть температуру до 150 ° С і продовжуйте випікання, поки не затвердіє скоринка. Після цього духовку вимкніть повністю і потримайте в ній картопляний хліб ще 10 хвилин. Нарізайте хліб, коли він повністю охолоне (або майже повністю), щоб не зім’яти м’якуш.
Хліб з картопляним пюре: рецепт від Наталії