Бородинський хліб популярний у всьому світі, але особливо їм дорожать в Росії. Цей вид хліба прекрасно поєднується з сирами, м’ясними бутербродами, овочами і супами. Навіть просто з’їдений шматочок бородінського хліба без нічого, подарує хвилинку смакового насолоди.
Приємні запам’ятовуються заквасне нотки змішуються з прянощами і особливим солодовим запахом, цим вони розкривають унікальний букет, який притаманний тільки бородинскому хліба. На жаль, останнім часом, класичний традиційний бородинський хліб витісняється з прилавків, все частіше, з’являються фабричні «спрощені» варіанти. Пов’язано це з трудомісткістю і тривалістю виробництва, а відповідно, з підвищеною ціною.
Бородинський за оригінальним рецептом – це хліб заварного типу. Випікатися теоретично він повинен без консервантів, підсилювачів смаку і покращувачів борошна. У своєму складі справжній бородинський хліб має змішання з борошна житнього, другосортною пшеничного, солоду житнього, патоки, цукру, дріжджів, прянощів і солі. Кількість житнього та пшеничного борошна, приблизно вісімдесят і двадцять відсотків відповідно.
Тісто для цього чудесного хліба готується із застосуванням особливої заварки і спецій. Як заварки використовують житній солод, який замішують з окропом і борошном. Це найдовший і відповідальний процес у всій технології, саме від неї залежатиме, яким буде хліб.
Перед безпосереднім заварюванням вводять прянощі, коріандр або кмин, які виділяють аромат, розпарюючи від високих температур. Крім цього, прянощі сильно підсилюють сам процес бродіння і розпушують його. Тісто для бородинского хліба готують безопарним або опарним способом. У Бородінському по ГОСТу введення дріжджів допустимо, але в класичній рецептурі їх немає.
Що ж робити, коли хочеться бородинского хлібця, а в магазин бігти немає бажання? Та й не факт, що його там, на полицях, можна розшукати. Звичайно ж, спекти самим в домашніх умовах!
Пропонуємо спекти бородинський хліб в хлібопічці за спрощеним рецептом без закваски, на дріжджах.
Домашній бородинський хліб в хлібопічці
Складові:
- 200 г пшеничного борошна,
- 350 г житнього борошна,
- 2 ч. Л. дріжджів (швидкодіючих сухих),
- 1,5 ч. Л. солі,
- 4 ст. л. квасного сусла,
- 1 ст. л. яблучного оцту,
- 2 ст. л. рослинного масла,
- 1 ст. л. меду,
- 1 ч. Л. коріандру в порошку,
- 1 ч. Л. коріандру в зернах,
- 350 мл води.
Процес приготування:
У відерце хлібопічки завантажуємо інгредієнти. Не обов’язково в послідовності, що в списку, оскільки інструкції, що додаються до техніки різні. Завантажуємо спочатку рідкі, а потім сухі, або навпаки, дріжджі на денце, потім борошно і сипучі інгредієнти, а потім все інше.
Запускаємо основну програму для випічки хліба, або спеціальний режим для приготування житнього.
Колобок при замішуванні виходить не дуже крутим, а житнє борошно не має достатньо клейковини в складі, тому верхівка не вийде круглої, як у білого хліба. Вийде хліб у вигляді цеглинки.
Після сигналу дістаємо буханку з відерця, охолоджуємо на решітці або дерев’яній дошці.
Повністю остиглий хліб вже нарізаємо гострим ножем і вживаємо за призначенням. Або подаємо до основних страв, або готуємо з бородінським хлібом бутерброди або тости.
Бородинський хліб має менше калорій, ніж хліб з білої муки, містить багато корисних мікроелементів і вітамінів, вкрай благотворно впливають на людський організм.
Завдяки високому вмісту клітковини, нормалізується робота всієї системи травлення. Клітковина чудово очищає кишечник, виводячи токсини і інші шкідливі речовини.
Однак і у такого смачного продукту є протипоказання. При підвищеній шлункової кислотності варто утриматися від вживання бородинского хліба.
Хліб для нашого сайту спекла Світлана Кисловская.
Приємного вам апетиту і хороших рецептів!