Кутя Різдвяна



Кутя (кутя, сочиво, коливо, канун) – традиційне блюдо, яке подається до святкового столу на Різдво. Свят-вечір починається і закінчується з куті, при цьому всі присутні за столом обмінюються побажаннями на майбутній рік і обов’язково поминають покійних. До наших часів збереглося чимало традицій, пов’язаних з кутею, наприклад, нести кутю хрещеним.

Смачна кутя має кілька секретів приготування, при цьому рецепти можуть відрізнятися не тільки основою (пшениця, рис, перловка і ін.), Але і всілякими добавками. Вона асоціюється з достатком і урожаєм, тому, чим ситніше і щедріше кутя, тим багатшим буде в наступному році сім’я і урожай.

Кутя на Різдво

кутя різдвяна

рецепт з пшениці з родзинками і маком

Традиційною вважається різдвяна кутя з пшениці, з додаванням горіхів, маку, родзинок і меду. На відміну від спрощеного варіанту куті з рису та інших зернових, пшеничне кутя готується складніше і довше – в покроковому фото рецепті ми розкриємо всі секрети смачної куті та розповімо, як прискорити процес і які нюанси приготування слід враховувати.

Складові:

  • пшениця – 0,5 склянки;
  • мак кондитерський – 50 г;
  • родзинки без кісточок – 50 г;
  • волоські горіхи – 4 шт .;
  • вода – 2 склянки;
  • цукор – 0,5 ст. л .;
  • сіль – 1 щіпка;
  • мед 1-2 ч. л.

Процес приготування:

Для приготування підійде цільна пшениця або пропарена, яка продається в магазинах спеціально для різдвяної куті. У першому випадку зерна пшениці попередньо потрібно ретельно перетерти в ступі, додавши трохи води, щоб прибрати плевела. Пропарена пшениця вже очищена від зовнішньої оболонки, тому перетирати її не потрібно. Зерна обов’язково потрібно промити і замочити на ніч у холодній воді – в процесі замочування вони разбухнут вдвічі, що дозволить скоротити процес варіння пшениці до 1 години (замість 4-5 годин).

Як приготувати кутю з пшениці

Окремо слід пропарити мак – його потрібно залити крутим окропом, накрити кришкою і дати упаритися мінімум 1 годину. Пропарений мак потрібно перетерти в ступці з додаванням цукру.

Мак

Пшеницю заливаємо чистою холодною водою в співвідношенні 1: 4, додаємо дрібку солі і варимо на середньому вогні, час від часу помішуючи. Готова каша повинна вийти добре розвареної і м’якою, з легким білим відтінком, при цьому залишитися розсипчастою. Час варіння становить від 40 хвилин до 1 години, після чого готову кашу слід накрити кришкою і залишити упарюють.

Правильний рецепт куті

Якщо у вас є мультиварка – приготуйте пшеницю для куті в ній на програмі «гасіння».

Поки кутя остигає, готуємо добавки: подрібнюємо горіхи і пропарюють родзинки. Занадто дрібно товкти горіхи не варто – вони повинні чітко відчуватися в готовій страві.

горіхи родзинки

До остигнула пшениці додаємо мак, родзинки і горіхи, кладемо трохи меду.

Горіхи родзинки з медом

Якщо мед не рідкий, його потрібно розчинити в невеликій кількості теплої кип’яченої води.

Перемішуємо всі інгредієнти, додаємо цукор за смаком. Якщо кутя занадто густа, її можна розбавити відваром, в якому варилася крупа або долити трохи кип’яченої холодної води.

Кутя на Різдво

Готову різдвяну кутю подаємо до столу відразу після приготування.

Кутя з пшениці

Їли блюдо готується задовго до свят-вечора перед Різдвом, заправляти його слід безпосередньо перед подачею, щоб родзинки НЕ розкис і не втратив свій смак.

Приємного апетиту і щасливого Різдва!

Автор рецепта і фото: Вероніка Маслова.

Можливо, вам сподобається ще один рецепт куті з рису:

кутя різдвяна