Існує величезна кількість страв з тонкого тіста з начинкою: це російські пельмені, і монгольські пози, і китайські цзяоцзи, і грузинські хінкалі, і манти. Манти – це м’ясна страва азіатської кухні, яке представляє собою своєрідний пиріжок з тіста з м’ясною начинкою. Для начинки використовується бараняче, яловиче або свиняче рубане м’ясо або фарш. До начинці додається нутряне сало, цибулю. У Казахстані та Середній Азії до начинки додають нарізаний дрібними кубиками картоплю або гарбуз. Тісто для мантів робиться прісне: борошно, сіль, вода. А для додання еластичності потрібно додати в тісто яйце. Манти повинні бути заліплені таким чином, що б при варінні з них не витікав сік. Пропонуємо вам приготувати манти з картоплею і м’ясом.
Манти з картоплею і м’ясом покроковий фото рецепт
як приготувати манти з картоплею
Складові:
- фарш свинина – 500 г;
- картопля сирої – 1 бульба;
- цибуля – 250 г;
- сіль – 15 г;
- перець чорний запашний мелений – 0,5 маленької ложки;
- борошно вищого гатунку – 450 г;
- сіль – 5 г;
- вода – 160 мл;
- яйце – 2 шт.
Процес приготування:
Замісити тісто на манти: борошно, яйця, вода, сіль. Обернути його плівкою і відставити убік, поки буде готуватися начинка. Начинка буде зі свинячого фаршу.
Щоб начинка була смачною і соковитою, в фарш додається цибуля. Нарізати очищену цибулю.
Одну очищену картоплину середнього розміру нарізати дрібними кубиками.
У миску до фаршу додати нарізані цибулю і кубики картоплі.
Зі спецій використовується тільки перець мелений і сіль. Начинку перемішати.
Від тесту відрізати невеликий шматок, тонко розкачати його на дошці, розрізати на квадрати зі стороною приблизно 8-10 см. Решту тіста прикрити, щоб не підсохли.
У центр квадратів тесту покласти фарш.
Існує багато оригінальних способів, як ліпити манти. Один із способів полягає в тому, щоб спочатку з’єднати протилежні сторони квадрата.
Потім з’єднуються два інших протилежних кінця.
Виходить, ніби, конвертик.
А зараз з’єднуються по два кінця разом.
Підготовлені манти можна зварити на пару в спеціальній каструлі – мантишніца, пароварці або мультиварці. Піддони потрібно змастити маслом, покласти на них манти.
Поставити піддон, в даному випадку, в мультиварку, в чашу якої налити воду, закрити кришку, виставити режим "На пару", встановити час – 35 хвилин. Після звукового сигналу манти готові.
Акуратно, щоб не порвати тісто, зняти їх з піддону. Подавати манти потрібно відразу гарячими. Можна посипати їх меленим чорним перцем. До мантам добре підходить до смаку чортівня – закуска з помідорів, столового хрону, часнику, або ж будь-який соус, овочі, сметана.
Манти з м’ясом і картоплею: приготування – Ганцевская Інна, рецепт і фото автора.