Сочевицю давно використовують в приготуванні страв, на жаль, в даний час не так часто, як горох. А адже це одна з найдавніших бобових культур, відомих людині.
У кулінарії широко використовується крупнонасінних, або тарілчаста, сочевиця. Постараємося урізноманітнити рецепти з сочевиці і приготуємо смачне, корисне і ситне блюдо – паштет з сочевиці.
Сочевичний паштет зі смаженою цибулею, чорносливом і меленими волоськими горіхами вгодованим шаром намазаний на білих хліб або батон стане чудовим доповненням до чаю. Особливо для тих скромних їдців, які звикли до бутербродне стилю сніданку або перекусу. А ще це смачне і ситне блюдо з сочевиці урізноманітнює пісний стіл.
Паштет з сочевиці з чорносливом і горіхами
У більш-менш однорідну масу ми станемо перетворювати такі продукти
Складові:
- 1 стакан чечевиці (краще зеленої);
- 1 чайна ложка солі
- 3 столові ложки олії рафінованої;
- 2 цибулини;
- 10 штучок чорносливу;
- 10 штук волоських горіхів;
- щіпка меленого чорного або білого перцю;
- 120 грам вершкового масла.
Процес приготування:
Сочевицю можна замочити у воді на кілька годин. Якщо ж зерна дрібні або ви взяли червону сочевицю замість зеленої, то відварити їх до готовності без попереднього замочування.
Під час закипання сочевиці знімаємо пінку, а після солимо. Варимо до готовності, зливаємо залишки води з відвареної сочевиці. Час приготування залежить від обраного вами сорти.
Ріпчасту цибулю чистимо і подрібнюємо дрібним кубиком. У розігріте рослинне масло висипаємо нарізану цибулю, обсмажуємо до рум’яного золотистого кольору.
Вершкового масла даємо гарненько підтанути, для чого тарілку з маслом ставимо на радіатор або біля плити, а в жаркий день на сонці. Прискорити процес допоможе мікрохвильовка.
Звільняємо ядра волоських горіхів від шкаралупи.
Чорнослив промиваємо і витягаємо кісточки, якщо вони є.
В кухонний комбайн або чашу блендера поміщаємо відварну сочевицю, смажену цибулю, промитий чорнослив і очищені горіхи. Буквально хвилинка роботи техніки і розрізнені продукти перетворюються в єдину пухку масу. Її ми трохи поперчити і додамо розм’якшене масло, яке перетворить пухку консистенцію з продуктів в пастоподібну. Ще кілька секунд збивання і незвичний, але досить ситний і смачний паштет з сочевиці готовий.
Я залишила трохи горішків і чорносливу, подрібнити їх ножем і додала в готовий паштет, щоб вони шматочками траплялися на бутерброді.
Запрошуємо всіх зняти пробу і прокоментувати рецепт!
Приємного Вам апетиту і хороших рецептів!