Болгарський перець кохання всього мого життя. Ці світлі, променисті плоди полонили моє серце ще в ранньому дитинстві. Коли що-небудь, готую (і відкритий сезон перців), я додаю їх, куди тільки не лінь і в рагу, і суп, і в різні салати, і навіть в омлет і, звичайно ж, закочував на зиму. А недавно спробувала приготувати маринований болгарський перець з медом на зиму. О, це просто кулінарний бум, смакота, можна проковтнути мова! У банку виходить солодка гра фарб і не дивно, що солодка, адже готується перець з медом. Це прекрасна закуска, як на кожен день, так і для торжества. Краще взяти невеликі плоди, звичайно без пошкоджень, а для краси в банку укласти різнокольорові овочі (червоні, жовті, зелені, помаранчеві …). Таку закуску з перців зможе зробити будь-яка починаюча господиня, так як консервування без стерилізації.
Перець з медом на зиму маринований
рецепт перцю з медом на зиму
Незважаючи на те, що при маринуванні деякі вітаміни з перцю зникають, ми все-таки отримуємо велике задоволення від їх смаку і аромату. У холодну зимову пору маринований перець з медом бездоганно підійде до інших страв!
Рецепт досить простий у приготуванні, консервація відмінно зберігається в коморі цілий рік. Якщо ви любите робити заготовки в мультиварці, будуть надані рекомендації для неї.
Складові:
- солодкий болгарський перець (за бажанням різних кольорів) – 3 кг;
- часник – 2 головки;
- перець духмяний горошком 6-8 шт .;
Для маринаду:
- вода – 1 літр;
- велика сіль – 1 ст. л .;
- цукор – 0.5 ст .;
- мед – 5ст.л .;
- соняшникова олія – 0.5ст .;
- оцет 9% – 0.5ст.
Процес приготування:
Спочатку ми готуємо маринад. Чашу мультиварки або невелику глибоку каструлю наповнити водою додаємо всі необхідні інгредієнти для маринаду (сіль, цукор, мед, оцет і соняшникову олію).
Очищений часник теж викладаємо сюди.
І туди ж запашний перець, без нього ніяк – це чарівна ароматна пряність для всіх заготовок.
Ставимо на плиту і доводимо до кипіння. А в мультиварці включаємо режим «Випічка» або «Суп».
Дозрілі плоди перцю очищаємо від серцевини і ріжемо часточками різної форми.
Проварюємо наші перчики в закипілої маринаді не більш 5-6 хвилин, поки колір не зміниться.
Банки заздалегідь стерилізуємо.
Оброблені перці і часник викладаємо в баночки.
Медовий розсіл доводимо до кипіння і заливаємо перці в банках.
Банки закриваємо металевими кришками, перевертаємо їх і дивимося, чи не пропускають вони рідина. Якщо все герметично, тоді ставимо наші баночки в кладовочку.
Перець в медовій заливці готовий.
Приємного всім апетиту!
За рецепт дякуємо Ксенію.