Сучасна казахська кухня увібрала в себе страви інших народностей, при цьому додала свій національний елемент. За багатовікову історію казахами був накопичений величезний досвід по обробці, приготування та зберігання м’ясних і кисломолочних продуктів, а на сьогоднішній день меню поповнилося стравами з овочів, фруктів, морепродуктами, рибою, солодощами і борошняними виробами. Однак м’ясо залишається головною прикрасою будь-якого дастархана. З напоїв найчастіше казахи вживали і вживають кумис, шубат, айран і чай, останній напій займає особливе місце на столі.
Великою популярністю у казахів користуються баурсаки, саме вони і коржі замінюють хліб. А ще часто готують пиріжки.
Казахські пиріжки з лівером буктеме
Ця страва казахської кухні заслуговує на увагу. В якості начинки для них використовуються субпродукти (печінка, легке, нирки, серце), їх обсмажують у великій кількості жиру або масла. Такі смажені пиріжки з лівером називаються – буктеме.
Для буктеме роблять прісне тісто, але ми з моєю мамою пішли далі і зробили пиріжки і з прісного і з дріжджового тіста, одним словом, вийшло смачно! Обидва варіанти пішли на ура з гарячим солодким чаєм. Отже, я вам пропоную приготувати вам буктеме – пиріжки з субпродуктами по-казахському.
Для того щоб приготувати буктеме вам будуть потрібні наступні інгредієнти:
Складові:
Прісне тісто:
- Борошно пшеничне – 1 склянка,
- Рослинна олія – 1 ст. ложка,
- Яйця – 2 штуки,
- Вода (або молоко) – 1 стакан,
- Цукровий пісок – 0,5 ч. Ложки,
- Сіль за смаком.
Дріжджове тісто:
- Борошно – 500 грам,
- Дріжджі сухі активні – 1 пакетик,
- Молоко – 200 мл,
- Яйця – 2 штуки,
- Сіль і цукровий пісок по 1 ч. Ложці,
- Рослинна олія – 2 ч. Ложки.
Начинка з ліверу:
- Відварене легке – 200 грам,
- Відварна печінка – 50 грам,
- Серце відварне – 150 грам,
- Рис – 50 грам,
- Цибуля ріпчаста – 2 головки,
- Сіль і чорний мелений перець за смаком,
- Масло рослинне (рафінована) для смаження.
Процес приготування:
Для початку замісити тісто дріжджове, так як йому буде потрібно час для підйому і вистоювання. Для цього в невеликій кількості теплого молока розчиняємо цукровий пісок і додаємо дріжджі, накриваємо серветкою і залишаємо для бродіння. У великій мисці змішуємо молоко, що залишилося, яйця, рослинне масло, сіль і після додаємо заграв дріжджі, все перемішуємо. Потім додаємо просіяне борошно. Замішуємо тісто негусто, присипаємо злегка борошном і накривши серветкою, залишаємо в теплому місці для того щоб тісто підійшло, це займе близько двох годин.
Тепер потрібно замісити прісне тісто. Для цього в глибоку миску просіваємо борошно. В окремій чашці змішуємо тепле молоко (яке можна замінити водою) з яйцями, олією, цукром і сіллю. Все ретельно перемішуємо. Після вливаємо рідину в просіяне борошно. Замішуємо густе прісне тісто. Тісто загортаємо в плівку або перекладаємо в пакет і даємо відпочити близько години.
Тепер пора зайнятися приготуванням начинки для пиріжків. Ви можете додати і свої інгредієнти за смаком, ми використовували свинячі субпродукти, але думаю, що з легкістю можна використовувати яловичий, баранячий, курячий або навіть гусячий лівер. Крім цього в начинку можна додати інші інгредієнти, наприклад, натерти моркву на дрібній тертці і обсмажити разом з цибулею. Замість рису в пиріжки з лівером можна використовувати маш або сочевицю, таким чином, експериментуючи, ви створите вже нові рецепти.
Попередньо відварені субпродукти потрібно пропустити через м’ясорубку або подрібнити за допомогою комбайна. Під час варіння субпродуктів в воду потрібно додати лавровий лист, чорний перець горошком, пару бутонів гвоздики, це додасть аромат майбутньої начинці.
Жменьку рису промиваємо і відварюємо до готовності, але не переварюємо. Зливаємо воду і промиваємо під струменем холодної води. Змішуємо з субпродуктами.
Очищений ріпчасту цибулю потрібно порізати дрібними кубиками і обсмажити в розігрітій олії до м’якості. Обсмажену цибулю відправляємо в чашку до решти інгредієнтів, додаємо сіль і перець, все ретельно перемішуємо. Якщо начинка вийшла дуже сухе, то рекомендую додати трохи бульйону, в якому варилися печінку, серце і легені. Також за бажанням додаємо, свіжу зелень, попередньо дрібно посічену.
З готового тіста (будь-якого) розгортаємо джгут товщиною 3 – 4 см. Потім нарізаємо джгут на невеликі шматочки, обвалюють кожен шматок в борошні.
і після розгортаємо качалкою в тонкий корж.
На кожен коржик викладаємо по 1 – 2 ст. ложці начинки. Защипуємо пальцями, щоб не було отворів, через які буде виходити сік і пар з пиріжка.
У великий казан або в сковорідку наливаємо рафінована рослинна олія і добре розігріваємо. Потім опускаємо пиріжки в розпечене масло і обсмажуємо з двох сторін до набуття ними золотистого кольору. Перед тим як відправити пиріжки з лівером в сковорідку з олією або жиром слід струсити надлишки борошна з тіста, так ваше масло не буде сильно горіти і витрата його буде більш економний.
Казахські страви у вигляді випічки прийнято подавати з гарячим чаєм з молоком, до наших пиріжків у нас на столі був солодкий чай з лимоном.
Славяна розповіла нам, як приготувати казахське національне блюдо буктеме і надіслала рецепт з покроковими фото.
Приємного вам апетиту і хороших рецептів!
Як приготувати кистибий – >>