Напевно, одним з найулюбленіших продуктів всіх дієтологів можна назвати сир, адже він дуже ситний, корисний і головне, смачний. А ще з сиру можна приготувати безліч всіляких смачних страв, як низькокалорійних, так і більш калорійних, про якого я і хотіла б вам сьогодні розповісти. Смажений сир – це прекрасний десерт, яким ви можете порадувати себе і своїх близьких, як в будні, так і за будь-яким святковим столом. Напевно, мало хто чув про такий десерт, так як це блюдо або солодкість можна віднести до казахської або уйгурської кухні, хоча точно не можу стверджувати. Але багато хто з вас, швидше за все, чули про смажених сирники з сиру або смажених калачиках з сиру, але тут трохи інше.
Я не можу стверджувати, що в даному солодкому смаженому сирі зберігаються всі корисні речовини, але можу сміливо стверджувати, що десерт виходить смачним – це точно! В якості експерименту я готувала просто смажений сир, також пробувала додавати в сир горіхи, родзинки і курагу, було смачно, але це на любителя. Отже, приступимо до приготування страви.
смажений сир
Для того щоб приготувати солодкий смажений сир вам будуть потрібні наступні інгредієнти:
Складові:
- Сир (бажано домашній) – 0,5 кг,
- Цукровий пісок – 250 грам,
- Ваніль або кориця на смак,
- Вершкове масло – 2 ст. ложки.
Процес приготування:
Для початку хотілося б сказати, що перед приготуванням слід якомога ретельніше віджати сир, щоб він був якомога суші. Найчастіше в магазинах можна придбати сир сухий, а ось домашній він більш вологий, так що його потрібно віджимати. Віджатий сир потрібно перекласти на розігріту сковорідку і залишити на вогні до повного випаровування рідини.
При цьому не забуваємо періодично перемішувати масу, не варто боятися, спочатку виділиться багато сироватки, але через деякий час вона випарується, і сир почне густіти. У той момент, коли рідина майже повністю випарується, потрібно буде додати цукровий пісок і ретельно вага перемішати.
Потім смажимо сир до світло – коричневого кольору, потім додаємо вершкове масло і смажимо сир до готовності. Готовність сиру визначаємо по його консистенції, вона повинна бути схожа на м’який сир, але з дрібними крупинками.
За бажанням в самому кінці приготування ви можете додати ванільний цукор або мелену корицю, або інші добавки до смаку. Також в цей же час можна додавати горіхи. Я додавала в попередній раз очищений і попередньо обсмажений арахіс, який потім ділила на дві частини. Якщо ви хочете додати родзинки або курагу, то це потрібно робити на самому початку процесу, коли ще не випарується сироватка, щоб сухофрукти трохи проварилися в сироватці і стали м’якшими. Звичайно, сухофрукти великі потрібно буде порізати на більш дрібні шматочки, а потім вже додавати їх в загальну масу.
Потім отриману масу потрібно буде викласти на фольгу і залишити до повного охолодження, це може зайняти у вас трохи більше години. За цей час маса застигне і її можна буде порізати ножем, що ми і робимо.
Я нарізаю сир невеликими ромбиками. Викладаємо смачний смажений сир на тарілку і подаємо до столу з чашкою несолодкого чаю.
Казахи часто готують даний сирний десерт і багато в нашому регіоні називають це блюдо сирної халвою. Звичайно, не дуже то і схоже, але так смажений сир називають люди.
Експериментуйте і придумуйте нові страви, якими ви будете радувати своїх гостей і ділитися з нами, спробуйте і такий смажений сир, впевнена, то все ласуни будуть в захваті.
Смажений сир для вас готувала Славяна.
Приємного вам апетиту і хороших рецептів!