З приходом літа щороку господині замислюються про заготовках овочів, фруктів і ягід на зиму. Безсумнівно, в зимовий період необхідно вживати різні продукти, що містять в собі максимум вітамінів. Одним з таких продуктів є чорна смородина. З неї можна заготовити на зиму традиційне варення, джем або навіть «сире» варення без варіння.
смородина протерта
Чим же корисно сире протерте варення зі смородини?
Ну, по-перше, в його складі містяться вітаміни, здатні підтримувати імунітет людини на належному рівні. Крім того, смородина багата вітамінами B, E, P. Для отримання організмом необхідних вітамінів в день достатньо з’їдати всього-на-всього варення в розмірі декількох чайних ложок. Адже це зовсім небагато, навіть, якщо ви не любите надто солодкі продукти.
По-друге, в зимовий час кожен організм дуже потребує вітаміну С. Крім усього, чорна смородина багата і мікроелементами, наприклад, залізом, калієм, цинком.
При хвороби в холодний період в список лікарських препаратів краще поряд з лимонами включити і смородинове варення. Лікування в комплексі з вітамінним чаєм здатне значно прискорити процес лікування і наблизитися до повного одужання.
Отже, давайте перейдемо до приготування свіжого смородинового варення.
Протерта смородина не вимагає теплової обробки і завдяки своїм складом може довго зберігатися в коморі. Найбільш популярний вид смородини для цієї страви – чорна смородина. Меншу популярність придбали варіанти з червоної і білої смородини. Цей рецепт можете використовувати навіть якщо у вас немає плити. На мій погляд – це найпростіший рецепт заготовки смородини з цукром, яку вийде виготовити зовсім початківцям господаркам. Адже уявіть скільки часу необхідно буде стояти біля плити, а якщо вона ще й проводиться в кілька етапів. Загалом, нижче читаємо рецепт для ледарів, які люблять поласувати взимку чимось смачненьким.
як приготувати варення зі смородини без варіння
Складові:
- чорна смородина 2 кг;
- цукор 3 кг.
Процес приготування:
Перш за все, необхідно добре вимити ягоди, очистити від різного сміття і т. Д. Перекладаємо їх в друшляк, чекаємо, коли стече вся вода, далі укладаємо на рушник не товстим шаром і обсушуємо.
Насипаємо смородину у велику каструлю і засипаємо цукровим піском. Тут у порівнянні зі стандартним варенням кількість цукру збільшено в півтора рази.
Тепер перемішаємо ретельно все і залишаємо при кімнатній температурі. Необхідно домогтися розчинення всього цукру.
Щогодини-два перемішуйте масу і стежте за цукровим піском. Як правило, я ставлю смородину налаштовуватися на ніч. За моїми спостереженнями вона може бути готова вже і через 6 годин.
Закривати банки будемо закаточной машинкою. Тому, як тільки ми побачимо, що цукор весь розчинений, то підготуємо банки. У холодному вигляді перекладаємо в неї підготовлену смородиновий масу і закатати простерилизованной кришкою.
Якщо всі ваші заготовки зберігаються в підвалі, то можна перенести її в прохолодне місце, якщо ж в коморі, то ставимо в комору.
Тепер можна бути повністю впевненим, що взимку можна буде покуштувати смачного вітамінного чаю або виготовити якусь випічку. Якщо часу на випічку немає, то можна обійтися здобної булкою або батоном з варенням.
Автор рецепта і фото: Марія Олександрівна.