Булгур є подрібнену пшеницю, з цієї крупи можна приготувати дуже смачні і соковиті котлети. Крупа містить в собі велику кількість вітамінів і ненасичені жирні кислоти. Виходячи з цього, можна отримати не тільки смачне, але і корисне блюдо. До того ж булгур легко засвоюється людським організмом, добре перетравлюється і не створює тяжкість всередині травних органів. Цей продукт має високу калорійність у порівнянні з іншими крупами, наприклад, з рисової або гречаної. Завдяки цьому страви зі східної крупи виходять ситними та поживними.
Крім крупи до складу котлет входить гарбуз, яка теж багата корисними мікроелементами. За рахунок її додавання котлети виходять соковитими і ніжними.
Складові:
- булгур – 0,5 ст.
- вода – 1,5 ст.
- гарбуз мускатний – 60 м
- пісне печиво – 2 шт.
- цибуля ріпчаста – 1 шт.
- часник – 5 зуб.
- кріп – 2 вет.
- петрушка – 1 вет.
- молоко соєве або вода – 1 ст. л.
- борошно пшеничне – 3 ст. л.
- оливкова олія – 25 мл.
- перець чорний мелений – 0,25 ч. л.
- сіль – 0,5 ч. л.
Покроковий рецепт соковитих котлет з булгура
Основним інгредієнтом для приготування котлет є булгур, який необхідно зварити. Для цього доводимо до кипіння 1,5 склянки води. Булгур промиваємо водою. Висипаємо в каструлю, додаємо трохи солі. Варимо до того моменту, поки крупа не розваритися і не вбере в себе всю рідину. Готовий булгур висипаємо в глибоку тарілку і даємо трохи охолонути.
Гарбуз промиваємо водою, очищаємо від шкірки. Потім на крупній тертці подрібнюємо овоч.
Терту гарбуз висипаємо до булгур і розмішуємо до однорідності. За бажанням додайте ще сиру моркву.
Ріпчасту цибулю і часник очищаємо від шкірки. Цибулю нарізаємо дрібно ножем, а часник подрібнюємо на середній або дрібній тертці. Якщо є чеснокодавкі, то можна використовувати її.
Тепер в основну масу висипаємо порізану цибулю і добре перемішуємо.
Після чого насипаємо подрібнений часник, розмішуємо. Додаємо сіль і чорний мелений перець.
Гілочки петрушки і кропу промиваємо водою, а потім дрібно нарізаємо. Висипаємо зелень і перемішуємо до однорідного стану.
Подрібнюємо пісний несолодкий крекер і насипаємо в масу для котлет. Перемішуємо. Хочу зазначити, що даний інгредієнт необов’язковий, його можна як додавати, так і немає. Замість нього можна додати пшеничне або кукурудзяну муку.
Тепер наливаємо соєве молочко, можна додати звичайну воду. Добре перемішуємо. Якщо маса розсипається, то додайте борошна і трохи молока. Повинна вийти злегка в’язка суміш.
З отриманої маси робимо котлети і обсипаємо з усіх боків борошном.
Обсмажуємо котлети на розігрітій оливковій олії до золотистого кольору.
Котлети з булгура і гарбуза подаємо до столу в теплому вигляді.
Виходить відмінне блюдо для вегетаріанського харчування. Самі по собі котлети дуже ароматні і соковиті за рахунок додавання гарбуза. Смачного!