Асафетида – індійська спеція в кулінарії і аюреведе



Що таке Асафетида і які її властивості?

Про цей різновид прянощі, мало хто чув, часто необгрунтовано приймаючи її за підсилювач смаку, схожий з глутомат натрію або іншими харчовими добавками. Що зовсім не так! Так, асафетида має яскравий, насичений аромат, спеція насправді змінює смакові якості страви, посилюючи їх, але ніякої «хімії» або шкоди вона не несе. Більш того, асафетида рекомендується аюрведою (хоч і не для всіх). Постараємося зрозуміти, що ж представляє із себе асафетида і чи має вона корисні і шкідливі властивості.

рослина асафетида

Асафетідой вчені називають рослину, яке в народі більше відомо, як ферула смердюча. Молочко, отримане з коріння, теж називають асафетідой. При контакті з повітрям дана речовина (молочко) перетворюється в своєрідну смолу-латекс. Отриману консистенцію ретельно перетирають з пшеничного або ж рисової борошном, що в кінцевому результаті дає нам спецію.

смола асафетида

Асафетида може виглядати як порошок або ж шматок смоли. У чистому вигляді асафетида володіє високою концентрацією, досить стійким запахом, який навіть після закінчення певного часу не зникає, а також різким смаком. Смолу обов’язково слід обсмажити в маслі, перш ніж, відправляти її на зберігання в герметичну тару. Хоча знайти асафетиду у вигляді смоли не так вже й легко, частіше за все, спеція продається порошком, що нагадує дрібні крихти солі.

Порошок більш зручний для зберігання та використання. Крім самої смоли (попередньо подрібненої) в складі порошку присутній ячмінна, пшенична або ж рисове борошно, в залежності від рецептури. Завдяки борошняної текстурі, білого кольору і яскравого запаху, багато хто плутає асафетиду з підсилювачем смаку – глутомат натрію, хоча на ділі, глутомат не має запаху взагалі!

порошкова спеція

Перевага порошкової спеції полягає в тому, що вона вже не така концентрована, тому різкий, неприємний смак в ній відсутня. Асафетіду в порошку можна, не боячись, додавати в їжу, при цьому не обсмажуючи. Однак порошкоподібна добавка все ж має один недолік – швидко вивітрюється аромат. З огляду на цей момент, вам варто уважніше ставитися до вибору готового продукту, завжди дивитися на дату його виготовлення і правильно зберігати (герметично, краще в склі).

Спецію у вигляді порошку ви можете придбати в будь-якому магазині, що займається продажем оригінальних індійських товарів. У деяких з них є можливість оформити покупку онлайн. Що стосується асафетиди в чистому вигляді, то продаж смоли, як правило, здійснюється лише на території виробника – Індії, Ірану або ж Афганістану. Деякий споживачі стверджують, що афганська спеція вважається найкращою, в той час як індійський продукт оцінюється ними, як найгірший. Однак у останнього і вартість набагато нижче.

Асафетида – прекрасна альтернатива цибулі і часнику!

Як правило, сама по собі спеція застосовна лише в малих дозах. Завдяки гострому смаку, харчова добавка надає на організм зігріваючий і тонізуючий ефект.

Замість цибулі і часнику

Якщо ви хочете застосовувати її в овочевих або грибних стравах, то в цьому випадку асафетида прекрасно замінить собою цибулю або часник, надаючи незвичайний присмак. Вона вкрай ефективна при перетравленні бобових. Ця ж пряність покращує смакові якості рису. Для додання блюдам гостроти і зігріваючих властивостей, крім спеції, можна додати кардамон, імбир, каррі, куркуму, червоний перець.

Справжнім гурманам варто запам’ятати, що асафетида ідеально поєднується з такими приправами, як чорна гірчиця, куркума і кмин. Хорошим поєднанням будуть такі продукти:

  • з молочних – це сири (наприклад, традиційний індійський сир без сичуга – панір);
  • з овочів – картопля, помідори, баклажани, цвітна капуста, білокачанна капуста, гарбуз і буряк;
  • з зерно-бобових – горох (маш, сочевиця, квасоля), пшениця, овес, кукурудза, перловка, ячка, пшоно, рис і соя.

В Індії часто жартують про те, що з асафетідой можна перетравити все що завгодно, навіть цвяхи. З цієї причини наша спеція буде ідеальна для важко перетравлюваних страв, наприклад, бобових ( «запускає» вогонь травлення).

Асафетида також покращує апетит, сприяє підвищенню тонусу в організмі, а також допомагає при метеоризмі.

Скільки коштує додавати асафетиди в їжу?

Зазвичай, для смаку досить ¼ чайної ложки порошку з урахуванням на одну порцію. Щоб аромат спеції зберігався якомога довше, її варто додавати в кінці приготування страви – за 1-2 хв. (Або обсмажувати на самому початку на маслі, поступово вводячи інші інгредієнти). Якщо у вас асафетида в чистому вигляді, то смола спершу розчиняється в гарячій воді до стану білого молока (жителі Індії називають його “Хінг ки Дудх”), а після, у вигляді отриманої консистенції додається в блюдо на кінцевому етапі його готування.
Що стосується чистої смоли, то її теж можна додавати в їжу. Для цього візьміть спецію на кінчику ножа в розрахунку на одну порцію.

індійські страви

При приготуванні Масалов – суміш спецій, обсмажених в маслі, асафетиду також можна додати в момент обсмажування.

Будьте обережні! Якщо переборщити з кількістю спеції, то в вашому блюді з’явиться характерна і неприємна гіркота.

У чому полягає користь асафетиди?

За рахунок своїх цілющих властивостей дана речовина дуже популярно в медицині. Ці прянощі не тільки очистить ваш організм від скупчилися шлаків і деяких видів паразитів і грибків, а й посприяє в боротьбі з багатьма хворобами. Ось основні з них:

  • Недуги дихальної системи (бронхіт, ангіна). Взяти щіпку спеції і змішати її з ½ ч. Л. куркуми. Висипати суміш в стакан з теплою водою. Полоскати цим розчином запалене горло потрібно кілька разів на добу. Прекрасно підійде не тільки для лікування, але і профілактичних цілей. При цьому потрібно чітко стежити за прийнятною дозуванням. При зниклого голосі в звичайну воду теж можна додавати асафетиду і пити настій невеликими ковтками. До слова, якщо вас турбують мигдалини (тонзиліт і пробки), то можете змішати 1 ч. Л. меду з 0,5 ч. л. куркуми + асафетида на кінчику ножа. Добре розтерти всі інгредієнти, а потім приймати щогодини або два по ¼ ч. Л. цієї суміші. Швидко прибирає біль в горлі, допомагає вивести пробки з лакун мигдалин.
  • Очні хвороби (початкова стадія катаракти), отруйні укуси. До місця ураження необхідно докласти асафетідний порошок, змішаний з оливковою олією – як перша допомога при укусах незнайомих комах або плазунів (і терміново звернутися за допомогою до лікаря). При очних хворобах роблять компреси, уникаючи попадання суміші на слизову оболонку.
  • Хвороби нервової системи. Застосовувати в рамках ароматерапії. Кілька глибоких вдихів цієї незвичайної прянощі, що володіє яскравим ароматом – і ваші нерви будуть заспокоєні, а тіло отримає довгоочікуване розслаблення. На думку деяких травників, така процедура здатна попередити навіть напад істерії.
  • Гострий зубний біль. В ½ ч. Л. лимонного соку потрібно розвести щіпку спеції. Далі підігрійте суміш, а потім, змочивши нею шматочок вати, докласти отриманий компрес до хворого місця.
  • При спазмах і різних ушкодженнях в м’язах допоможе асафетида, змішана з натуральним соком граната. За деякими даними це засіб може побороти фригідність, імпотенцію і навіть безпліддя!
  • Недуги опорно-рухового апарату (остеохондроз, артрит). Для лікування суглобів слід робити компреси. Останні допомагають вгамувати біль і поліпшити загальний стан. Для цього вам необхідно змішати цілющий порошок з ферули з незначною кількістю води до стану густої пасти.

Більш докладно про лікування асафетідой, вам розповість доктор аюрведи, який допоможе визначити тип доши, а в залежності від цього, підібрати вірну комбінацію спецій, продуктів, режиму дня, відпочинку та іншого.

Основні протипоказання:

• Алергія на асафетиду;
• Підвищена температура тіла;
• Збільшений рівень кислотності;
• Висипання (кропив’янка), пітниця;
• Вугрової висип, фурункули;
• Вагітність (в деяких випадках).