Ці маленькі пташки символізують прихід весни, тому буде символічно, якщо ви спече смачні булочки Жайворонки, наприклад, в кінці зими або на початку весни. На Русі жайворонків пекли веснойв день весняного рівнодення, як раз в цей час повертаються птахи з теплих країн. 22 березня відзначають день пам’яті 40-ка Севастійських мучеників (Сороки). Ще булочки у вигляді пташок прийнято пекти на Благовіщення.
А так як в цей час зазвичай проходить Великий Піст, то булочки дуже до речі, так як готуються в основному з пісного тіста, хоча можна спекти і зі здобного. Такі булочки – прекрасне доповнення до чаю, та й зробити їх досить просто, тому якщо захотілося смачної випічки, не потрібно чекати кінця зими, а просто брати і піч.
булочки Жайворонки
Складові:
- 0,5 кг пшеничного борошна,
- 300 мл води,
- 1.ч.л. солі,
- 2-2,5 ст.л. цукру,
- 3 ст.л. рослинного масла,
- 1,5 ч.л. сухих дріжджів.
Процес приготування:
Приготування жайворонків починаємо з замісу тіста. Істотно полегшить і прискорить роботу хлібопічка, яка справляється з замісом тесту на «ура!» Залежно від моделі вашої хлібопічки, спочатку налийте воду в чашу або насипте всі сухі інгредієнти, а вже потім налийте воду. Сухі дріжджі перед початком замісу намокнути не повинні.
Завантаживши всі інгредієнти в контейнер, закрийте кришку і увімкніть режим «Тісто» або «Заміс».
Після звукового сигналу тісто буде готове.
Діставши тісто з чаші хлібопічки, відправте його в холодильник на годину.
Потім оцініть консистенцію тесту, воно повинно бути досить щільним, інакше під час випічки жайворонки можуть деформуватися. Якщо тісто дуже м’яке і еластичне, то краще підмішати трохи борошна і добре вимісити. Тепер відокремлюйте від великого шматка тесту маленькі кульки для пташок. Витягніть кульку в джгут, приплющив його і скачайте тонкий валик.
Акуратно зав’яжіть його вузлом. Передній кінець валика – це голова жайворонка, задній – хвостик. З переднього кінця сформуйте щось наближене до голови пташки, витягніть «дзьоб», очі можна зробити зі шматочків родзинок. Хвостик потрібно злегка розплющити і зробити кілька невеликих надрізів.
Крильця можна зробити декількома способами. Наприклад, накреслити поздовжні смуги з боків пташки зубочисткою або вістрям ножа. А можна відщипнути шматочки тіста, розплющити їх і зробити надрізи, як на хвості. Потім приклеїти до спини.
Або чинимо так, роблячи пташку з джгута, склавши його навпіл, розвівши кінці (як на фото).
Надаємо форму дзьоба, робимо очі, а на кінцях джгута надрізи. Це другий варіант пташки з тіста.
Третій варіант: пласту надаємо форму витягнутого трикутника, потім широку сторону ділимо ножем навпіл, роблячи надріз до середини фігури. На обох частинах ножем робимо по кілька надрізів, формуючи красивий хвіст. З гострою частини колишнього трикутника формуючи головку з дзьобом.
Деко для випічки пісних булочок потрібно змастити маслом або вистелити промасленим пекарської папером. Потім акуратно викладіть пташок на його поверхню і дайте їм трохи расстояться.
Щоб пташки під час запікання придбали апетитний золотистий колір, бажано їх чимось змастити. Якщо ви готуєте жайворонків не під час Посту, то підійде звичайний курячий жовток. У нашому ж випадку можна зробити пісну помадку з міцного чаю, крохмалю та цукру.
Суміш нагріти на плиті або в мікрохвильовій печі.
А потім за допомогою кулінарного пензлика намазати птахів.
Вони вийдуть блискучими і ще більш апетитними на вигляд.
Не забуваємо дати час на расстойку.
Випікайте жайворонків в духовій шафі при температурі 190 градусів 30-35 хвилин.
Готові булочки дістаньте з духовки, дайте їм злегка охолонути, після чого подавайте як десерт.
Приємного чаювання!