Домашній сир із молока або кефіру
Сир із коров’ячого молока можна назвати концентратом корисних речовин. У ньому міститься білка більше, ніж у м’ясі або рибі, а водночас засвоюється він набагато легше. Багато в ньому кальцію і фосфору, корисних для побудови кісток, тому сир рекомендують вживати в їжу дітям уже з першого року.
У продажу є багато різновидів цього продукту, але найсмачніший – домашній. Калорійність його при цьому коливається залежно від жирності молока і в середньому становить 166 ккал на 100 г продукту.
Домашній сир із магазинного молока та лимонної кислоти – найпростіший покроковий фото рецепт
Магазинний продукт, що має маркування «сир», більше нагадує вичавку з молока. Він зовсім не схожий на ніжний і апетитний сир, який пропонують на ринках доморощені сировари.
Захотілося самій спробувати приготувати щось на зразок, побалувати свою сімейку справжнім сиром. Ризикнула й апробувала один із найбільш невигадливих рецептів, використовуючи молоко (2,5 % жирності) зі звичайного супермаркету.
Лимонний сік і кислота – два взаємозамінні компоненти, які допоможуть домогтися швидкого результату.
Інгредієнти
- Молоко: 1 л
- Лимонна кислота: 1 ч. л.
- Або лимонний сік: 2.5 ст. л.
Інструкція приготування
- Шляхом експериментів дійшла однозначного висновку, що для згортання молока його спочатку потрібно закип’ятити. Уже коли воно кипить відправити в нього сік або кислоту.
- На поверхні почнуть практично відразу утворюватися білі пластівці.
- Чіпати їх не потрібно, має добре згрупуватися, залишаючи під собою майже прозору сироватку, сирна маса.
- Тепер акуратно зібрати її (можна шумівкою) в марлю, розкладену в ситі таким чином, щоб звисали краї.
- Сформувати завдяки їм своєрідний мішечок.
- Залишити в підвішеному стані, підставивши під саморобну конструкцію який-небудь посуд, у який стікатимуть надлишки сироватки.
- Якщо просто придавити сир пресом, то в підсумку він вийде з більш щільною текстурою. Сироватку можна використовувати для випічки.
- Буквально через три години його вже можна пробувати.
Якщо заважає властива продукту кислинка, його завжди можна підсолодити цукром, пудрою або медом.
Рецепт смачного сиру з молока «з-під корови»
Парне молоко налити в 3-літрову скляну банку і на кілька днів поставити в тепле місце, доки воно не скисне і не перетвориться на щільний згусток із невеликою кількістю каламутнуватої рідини. Потім:
- Акуратно перелити кисле молоко з банки в каструлю, поставити на невеликий вогонь і довести до 70-80°.
- Масу в жодному разі не можна піддавати кип’ятінню, інакше вийде сир, що нагадує гуму.
- У процесі нагрівання кисле молоко необхідно регулярно перемішувати, щоб маса прогрівалася рівномірно і не підгоріла.
- Через 15-30 хвилин утворяться білі сирні згустки і зеленувата сироватка.
- Обережно перекласти сирну масу на друшляк або в металеву фруктовницю і зцідити сироватку, що залишилася.
Як у домашніх умовах приготувати кисломолочний сир із кефіру
Немає нічого простішого, ніж приготувати сир із кефіру. Оскільки процес попереднього сквашування молока вже пройдено, залишається тільки отримати сам сир. Для цього придумано кілька способів.
На водяній бані
Знадобляться 2 каструлі різного діаметру: каструля меншого діаметру повинна спиратися ручками на бортики більшої каструлі.
- У велику каструлю наливають воду і доводять її до кипіння, у меншу – вливають кефір і встановлюють її над тією, в якій кипить вода.
- Зменшують вогонь до мінімального і на водяній бані доводять кефір до температури 50-55° або доти, доки він не розшарується. Це займе близько півгодини або більше (залежно від кількості кефіру).
- Сирнисту масу відкидають на марлю, зав’язують її кінці та підвішують над мискою, куди стікатиме сироватка.
- Витримують у підвішеному стані протягом кількох годин, поки не утвориться щільна, злегка волога грудка сиру.
У мультиварці
- У чашу заливають бажану кількість кефіру, накривають кришкою і виставляють режим «Мультиповар» або «Підігрів».
- На дисплей виводять температуру 80° на 40 хвилин. За цей час відбудеться розшарування кефіру на верхню сироподібну масу і нижню – сироватку.
- Далі масу відкидають на марлю і протягом декількох годин зціджують рідину, що залишилася.
У мікрохвильовці
Це найшвидший спосіб: наливають кефір у жароміцний посуд і ставлять у мікрохвильову піч усього на 10 хвилин. За цей час кефір розшарується, після чого його відкидають на марлю і після зціджування отримують сир.
У морозильнику
Кефір у м’якій упаковці поміщають на 12 годин у морозильну камеру. Потім витягують, виймають із пакета і перекладають заморожений шматок у друшляк, вистелений шаром марлі. Кінці марлі зав’язують, підвішують і залишають до повного розморожування маси і зціджування всієї сироватки.
Сирок за цим способом виходить ніжної м’якої консистенції. Щоб сир був щільнішим, поверх нього кладуть невеликий вантаж.
Поради та рекомендації
Щоб свіже молоко скисло швидше, в нього додають невелику кількість сметани або кефіру, достатньо 1 склянки на 3-літрову банку.
Щільний жовтуватий верхній шар, що утворився в банці, можна зняти в окремий посуд і збити з нього вилочкою трохи справжнього вершкового масла. А можна залишити в масі, що прогрівається, – тоді сир вийде не білий, а жовтуватий і водночас більш жирний.
Прогрівати скисле молоко найкраще в каструлі із загнутими бортиками, тоді його зручніше зливати на друшляк або на марлю.
Сироватка, що залишилася після отримання сиру, вважається цінним дієтичним продуктом, з неї можна приготувати чудові прохолодні напої або замісити тісто для млинців.