Кухня Грузії славиться своїми унікальними шедеврами кулінарії, особливо випічкою. У числі знаменитих національних блюд можна виділити хачапурі. Ці коржі з сиром просто тануть у роті, а їх аромат чудовий і привабливий.
Говорячи простою мовою, хачапурі – це сирний пиріг, який готується досить просто, хоча і не швидко. На приготування декількох хачапурі у вас піде не менше, ніж 1,5 години, а то й усі 2, але результат того вартий. Ознайомившись з даними рецептом, ви зрозумієте, що цілком реально приготувати смачні хачапурі човники в домашніх умовах. Однак різні народи Кавказу готують хачапурі різними способами і, можливо, ви теж знайомі з іншими рецептами.
Однак можна зустріти і зовсім неординарні рецепти, коли в якості начинки використовується м’ясо, шинка, гриби, картопля, риба, копчений сир, може додаватися зелень і часник. Якщо потрібно швидко зробити хачапурі, можна використовувати вже готове листкове тісто, лаваш. Крім цього смачні хачапурі можна приготувати не тільки в духовці, але і в мультиварці, і навіть на сковороді.
Рецепт № 1
Хачапурі з сиром Човники
Список інгредієнтів:
тісто:
- 2 ст. ложки топленого вершкового масла,
- 1 куряче яйце,
- 0.5 ч.л. сухих дріжджів,
- 100 мл теплої води,
- 300 г борошна пшеничного,
- Сіль – 0.5 ч.ложки,
- Цукор 0.5. ч. ложки
начинка:
- 70 г «адигейського» сиру,
- 70 г «голландського» сиру,
- молоко для змащування.
Спочатку зробимо тісто. Для цього візьміть відповідний посуд і пересипте туди просіяне борошно, додайте сухих дріжджів і теплу воду, вершкове масло розтопіть на водяній або паровій бані, відправте до решти інгредієнтів. Додайте сіль і перемішайте, накрийте чистою тканиною і відправте миску в тепле місце, щоб тісто підійшло.
Приблизно через 40 хвилин відривайте від тесту невеликі шматочки і розгортайте їх в коржики для хачапурі, форма повинна бути овальної. У центр покладіть натертий сир. Краї коржиків загорніть за принципом джгутів, сформуйте човники, краї яких за допомогою кулінарної кисті змастіть молоком.
Тепер коржі з начинкою потрібно спекти. Для цього викладіть їх на деко і відправте в розігріту духову шафу. При температурі 200 градусів коржі будуть готові вже через 20-25 хвилин.
При бажанні за 5 хвилин до закінчення випічки в центр начинки можна розбити сире яйце.
Щоб готові хачапурі виглядали ще смачніше і були більш соковитими, можна змастити їх розтопленим попередньо вершковим маслом. Подають хачапурі гарячими, разом з холодним кефіром.
Ідентичний рецепт приготування хачапурі включає в список інгредієнтів прісний сирний сир (типу адигейського) і яйце, або бринзу, або сулугуні з сиром, але можуть зустрічатися варіації з твердим сиром.
Рецепт № 2
Представлений фото рецепт схожий з хачапурі по-аджарський, з тією різницею лише, що в човник не розбивати яйце. Якщо таке бажання виникне, зробити це дуже просто. Практично готові хачапурі потрібно дістати з духовки, і в кожен маленький порційний пиріг розбити по сирому яйцю. Далі запекти до того моменту, як схопляться білки. В іншому все кроки ідентичні.
хачапурі Човники
рецепт з сиром і м’яким сиром
Такі хачапурі випікаються не у вигляді одного великого пирога, а маленькими пиріжками. Їх зручніше брати з собою у вигляді перекусу на роботу, пікнік або загорнути дитині в школу.
Тісто для хачапурі НЕ листкове, а дріжджове, на молоці. Якщо ви вмієте готувати їх на кефірі, поділіться з нами рецептом в коментарях, ми теж із задоволенням спробуємо.
Для дріжджових хачапурі знадобляться:
Складові:
Для тесту на хачапурі знадобляться:
- Молоко тепле – 250 мл,
- Дріжджі сирі – 30 г (або сухі – 6 г),
- Борошно пшеничне – 500 г,
- Цукор пісок – 20 г,
- Сіль – 0.5 ч. Л.,
- Яйце – 1 шт.,
- Олія – 10 мл.
Для начинки:
- Бринза, адигейський або інший м’який сир – 150 г,
- Сир – 150 г,
- Білок курячого яйця,
- Зелень кропу – 1 жменька.
Процес приготування:
Для приготування хачапурі «Човники» необхідно нагріти чверть літра коров’ячого молока, хоча в оригіналі все ж застосовується козяче молоко. У трохи теплому молоці розчиняються 30 г свіжих або 6 г сухих гранульованих дріжджів до освіти злегка помітної піни.
Далі потрібно просіяти півкіло пшеничного борошна. У неї додається цукор в кількості 20 г і щіпка солі. Всі сухі інгредієнти перемішуються.
Потім в суху борошняну суміш тоненькою цівкою вливається молоко з дріжджами. Тісто добре вимісити, додати одне велике яйце і 10 мл олії соняшникової та ще раз добре замісити. На 20 хвилин його слід поставити в тепло.
У той час як тісто буде підходити, необхідно приготувати начинку для хачапурі. Для цього потрібно ретельно вимити і порубати зелень кропу.
150 г бринзи або іншого м’якого білого сиру натерти на крупній тертці або розім’яти виделкою.
Потім з’єднати 150 г сиру, бринзу, подрібнений кріп і білок одного яйця. Все вимішати до отримання однорідної пастоподібної клейкої маси.
З приготованого тесту формуються однакові кульки. Кожен такий шматочок потім слід розкачати прямокутником, загорнути рулетиком краю по широкій стороні і з’єднати кінці валиків.
У центрі валики розсунути, а в утворився кишеню човник викласти начинку з сиру і сиру і злегка зліпити край ще раз. Якщо ви плануєте зробити хачапурі з яйцем, то вам доведеться бортики зробити трохи вище, з запасом. У маленькі човники краще додавати перепелині яйця, так вийде акуратніше.
Приготовлені коржі з начинкою викласти на деко або форму для запікання, змастити жовтком. Відставити на 15 хвилин на расстойку.
Випікати хачапурі в духовці, заздалегідь прогрітій до 180 градусів, поки вони добре не підрум’яняться. За часом це складе від 20 до 30 хвилин, в залежності від розмірів виробів, що випікаються.
За бажанням в кожну гарячу човник-хачапурі кладеться по шматочку вершкового масла. Подавати до столу з пилу-жару.
За покроковий рецепт і фото хачапурі дякуємо Наталю Шемердей.
Можливо, вам сподобається рецепт швидкої самси з листкового тіста:
Як приготувати листкову самсу – >>