Хліб на дріжджах
Хоч розмаїття борошняних виробів у супермаркетах величезна кількість, усе більше господинь прагне пекти хліб удома. Адже навіть найсвіжіший магазинний хліб не замінить домашньої випічки. Пропонуємо найвдаліші та найдокладніші рецепти домашнього хліба на дріжджах. Приблизна калорійність на 100 г 221 ккал.
Хліб на дріжджах – фото рецепт покроковий
Якщо ви нечасто готуєте дріжджове тісто, радимо почати саме з цього рецепта. Хліб на молоці та вершковому маслі виходить повітряним, пружним, із хрусткою золотистою скоринкою. Він довго залишається свіжим і майже не кришиться.
У рецепті використані сухі дріжджі, але можна брати і свіжі пресовані, збільшивши їхню кількість у 3 рази.
Інгредієнти
- Сухі дріжджі: 1 ч. л.
- Цукор: 1 ст. л.
- Сіль: 1 ч. л.
- Масло вершкове: 60 г
- Молоко: 250 мл
- Пшеничне борошно: 480-500 г
Інструкція приготування
- Беремо за списком усі необхідні продукти і приступаємо до готування.
- Дріжджі з’єднуємо з цукром, додаємо 50 мл молока, перемішуємо і залишаємо на кілька хвилин у теплому місці, поки на поверхні не з’явиться піна.
- Вершкове масло топимо на плиті або в мікрохвильовці. Воно має бути рідким, але не надто гарячим, інакше дріжджі не працюватимуть. За допомогою кухонного комбайна або вручну вінчиком з’єднуємо молоко, розтоплене вершкове масло. Вливаємо опару.
- Потроху всипаємо борошно, просіюючи його через сито, а також солимо на цьому етапі. Замішуємо тісто лопаткою, щоб воно зібралося в грудки. Потім перекладаємо на стіл, посипаємо борошном і вимішуємо руками доти, доки воно не стане повністю однорідним. Готове тісто має злегка липнути до рук.
- Дно і стінки глибокої миски змащуємо невеликою кількістю рослинної олії, перекладаємо тісто, накриваємо рушником. Залишаємо в теплі для підйому на 45-60 хвилин.
- Форму для випікання змащуємо вершковим маслом. Тісто обминаємо, підсипавши трохи борошна, формуємо хліб такого розміру, щоб він займав не більше 2/3 форми. Накриваємо зверху рушником і залишаємо на півгодини.
- Випікаємо при 180 градусах 50-60 хвилин. Хліб дістаємо з форми, кладемо на решітку, накриваємо рушником і залишаємо остигати в такому вигляді.
- Готовий хлібець виходить із дрібнопористим м’якушем і хрусткою скоринкою. Якщо перед випіканням змастити поверхню заготовки яйцем або олією, скоринка буде золотистою і темнішою.
Рецепт житнього, чорного хліба на дріжджах у духовці
Простий і швидкий рецепт – це саме те, що потрібно сучасній жінці. Побалуйте рідних домашньою випічкою, адже це не займе багато часу. Тісто вимішується за один раз, потрібно лише дочекатися, поки воно зійде в мисці, а потім уже на деку. Випікати можна як у спеціальній формі, так і сформувавши круглі або овальні булки.
Знадобляться продукти:
- 2 ч. л. без гірки сухих дріжджів;
- 220 г обдирного житнього борошна;
- 250 г пшеничного борошна;
- 1,5 ст. л. цукру;
- 1,5 ч. л. солі;
- 20 г рослинної олії;
- 360 мл теплої води.
Приготування:
- У глибоку миску просіяти борошно. Додати цукор, сіль, дріжджі, перемішати.
- Поступово влити теплу, але не гарячу воду, і перемішувати ложкою, поки тісто не візьметься грудками. Далі вимішувати руками до однорідності приблизно 5-7 хвилин. Перекласти в миску, накрити рушником або харчовою плівкою і залишити в теплі на 1-1,5 години.
- Тісто, що підійшло, розділити на дві рівні частини. Сформувати круглий хліб і перекласти на деко, застелене пергаментним папером або силіконовим килимком. Зверху краще накрити плівкою, щоб заготовки не обвітрювалися, і залишити в теплі на 45 хвилин.
- На кожному виробі гострим ножем зробити 4 неглибоких надрізи і відправити в духову шафу. Випікати 40-45 хвилин при 180 градусах.
- Готовий хліб накрити вологим чистим кухонним рушником і залишити до повного охолодження.
Як приготувати хліб на сухих і живих дріжджах – поради та рекомендації
Дріжджі необхідні для того, щоб зробити домашній хліб пишним, повітряним, м’яким. Без них, тісто не зійде. Використовувати сухі чи живі, вирішувати тільки вам, адже у використанні обох видів є як плюси, так і мінуси. До речі, не можна допускати безпосереднього контакту будь-яких дріжджів із сіллю.
Сухі дріжджі:
Зручні в зберіганні. Їх не потрібно тримати в холодильнику. Якщо купуєте велику пачку, просто пересипте вміст у контейнер, який герметично закривається.
Термін зберігання до 2 років, тому спекти пироги та хліб можна за настроєм у будь-який момент.
Можна додавати безпосередньо в тісто, не заливаючи перед цим водою. Найкраще змішати їх із борошном і поступово додавати рідкі інгредієнти.
Живі дріжджі:
Можуть зберігатися в герметичній упаковці в холодильнику до 40 днів. Свіжі мають світлий бежевий колір, за консистенцією вони крихкі, легко кришаться на маленькі шматочки. Якщо темні й нагадують пластилін, це означає, що вони не свіжі.
Перед роботою вимагають активації. Для чого потрібно залити невеликою кількістю теплої води або молока (не вище 40 градусів), додати трохи цукру. Добре перемішати, щоб не залишилося грудочок і залишити в теплі на 10-15 хвилин, поки на поверхні не з’явиться пишна «шапка».
Пропорції для сухих і живих дріжджів
Буває так, що сподобався якийсь рецепт, але вдома немає саме тих дріжджів, що потрібно. Це можна виправити, адже знаючи основні пропорції, нескладно вирахувати правильну кількість. Так на 500 г борошна йде:
- 25 г пресованих або 1/4 маленької 100-грамової пачки;
- 7 г сухих або 1 ч. л. з гіркою.
Можна піти ще простішим шляхом і обійтися на кухні без математичних підрахунків. Щоб замінити свіжі дріжджі сухими, порцію потрібно зменшити втричі. У разі заміни сухих свіжими кількість збільшується в 3 рази. На закінчення ще один відео-рецепт домашнього хліба.