Далеко не кожен може похвалитися тим, що вміє смачно приготувати яловичий язик. Точніше не кожен пробував це робити. Якщо у вас є мета зварити яловичий язик правильно, то давайте вчитися разом.
Відварний язик використовується в салатах, з нього роблять заливне, запікають в вершках з сиром і грибами, готують різноманітні холодні закуски. Рецепти з мови дуже різноманітні і в більшості з них цей делікатесний субпродукт використовується у вареному вигляді. Та й що там говорити, найпростішою нарізці з мови буде радий будь-який гість за вашим столом!
І нехай вас не лякає тривалий процес приготування, насправді все просто!
відварний язик
покроковий фото рецепт
Складові:
- Язик яловичий,
- вода,
- сіль,
- спеції,
- Коріння – за бажанням.
Процес приготування:
Крок перший – як вибрати мову
У поході в магазин або на ринок, озбройтеся нашими порадами і тоді ви не розчаруєтеся в свою покупку. Продукт повинен мати рівний колір, не мати темних плям (потрібно відрізняти плями залежавшегося товару і плями природного забарвлення) і також заветренной корочку. Також слід пам’ятати, що чим більше мову, тим старіше була тварина, такий продукт доведеться довше готувати. Та й поживних речовин в мові в молодої тварини набагато більше.
Крок другий – попередня підготовка
За півгодини до приготування замочіть субпродукт у великій кількості холодної води, цей процес допоможе нам надалі з легкістю змити весь бруд. Потім зскребете при необхідності весь бруд, кров за допомогою ножа і знову промийте водою.
Крок третій – як варити мова
Існують кілька способів варіння. Якщо ви готуєте делікатес для нарізки, то використовуємо наступний рецепт.
У каструлю покладіть підготовлений субпродукт, налийте гарячу воду і поставте на плиту, доведіть до кипіння і варіть 15 хвилин. Прибирайте періодично піну, що утворюється. Потім злийте воду, налийте нову порцію гарячої води і варіть мову до готовності. Чому ми злили воду? Тому що на початку варіння з м’яса йдуть всі неприємні запахи, цей відвар ми і зливаємо.
Скільки варити яловичий язик
Все залежить від віку тварини, чим молодша воно було, тим менше буде час варіння. Так для того щоб зварити до готовності мови молодого тваринного вам буде потрібно від 1 до 1,5 годин. В інших випадках довше.
За півгодини до закінчення варіння в бульйон можна додати різні коріння (цибулю, моркву, петрушку і т.д.), також можна використовувати свіжу зелень, але не поспішайте подрібнювати її, використовуйте черешки, які можна пов’язати ниточкою. Не забудьте і про спеції (лавровий лист, перець горошок, гвоздика і т.д.), тим самим ви додасте делікатесного м’яса ще більше аромату, смаку і користі.
Про сіль скажімо наступне, її потрібно додавати незадовго до закінчення процесу варіння.
Для салатів або заливного деякі господині користуються таким способом. Підготовлений заздалегідь субпродукт викладається в киплячу воду і вариться 15 хвилин. Після витягується і очищається. Вже потім перекладається в нову воду і вариться до готовності.
Спосіб кардинально не відрізняється від першого. Справа вся в тому, що в очищеному вигляді мова вбирає більше аромату трав, коріння, спеції і солі, тобто стає більш ароматним. Але візьміть до уваги, варясь в очищеному вигляді, він втратить більше вітамінів і корисних речовин.
Як приготувати мову в мультиварці або скороварці
Також ви можете зварити яловичий язик в мультиварці. Для цього підготовлений продукт потрібно покласти в чашу і залити холодною водою, вибрати програму приготування «Гасіння» і виставте час 2,5 – 3 години в залежності від величини основного інгредієнта. За 15 хвилин до закінчення приготування додаємо ароматний набір спеції, трави, сіль.
Для володарів мультиварки – скороварки час приготування скорочується в рази, мова в такому агрегаті буде готовий за 40 – 50 хвилин. Але тут є невеликий нюанс, тому що в процесі ви не зможете відкрити кришку з-за нагнітання тиску, то всі інгредієнти додаються на початку варіння.
Крок четвертий – як почистити мову
Мало хто знає, що поки мова гарячий, він дуже добре чиститься. Незручність лише в тому, що він гарячий.
Якщо у вас з цим труднощі, готовий мову перекладіть в холодну воду на 5 – 8 хвилин. Це допоможе з легкістю зняти з нього шкіру, не зіпсувавши зовнішній вигляд.
Отже, перед вами кілька простих способів приготування яловичого або телячого делікатесу. А як подати або в подальшому використовувати відварний язик – вам підкаже ваша фантазія.
Хотілося додати, що готові мови можна зберігати, загорнувши в харчову плівку не більше чотирьох діб в холодильнику.
Приємного вам апетиту і хороших рецептів!
P. S. Якщо вам є що додати, запрошуємо до обговорення в коментарях. І будемо вдячні за лайк, твіт і т.п.