Отоваритися на рибному ринку і повернувшись додому, я першим ділом взялася за чистку свого «улову». І яка ж була моя радість, коли я виявила, що черевця обох рибин (а саме камбали) повні ікри. Таке «щастя» на мою долю випадало і раніше, і я, як правило, смажила икорку разом з рибою. Але на цей раз, я прийняла рішення тут же засолити ікру.
Тим більше необхідні інгредієнти завжди знайдуться у будь-якої господині. Вилучила я з брюх камбали «мішечки» з ікрою, обполоснула під прохолодною водицею, зняла всі плівки, звільнивши тим самим від «ув’язнення» ікринки. І вийшло у мене дуже пристойну кількість «матеріалу для творчості» – цілих 220 м Так що можна братися за справу.
Як засолити ікру в домашніх умовах
Складові:
- ікра камбали або іншої риби – 220 г;
- 15 г солі крупного помелу;
- цукровий пісок – 10 г;
- майонез – 40 г;
- масло рослинне – 20 г;
- яблучний оцет (ще краще використовувати свіжий сік лимона) – 10 мл.
Процес приготування:
Час процесу засолювання ікри – буквально 5 хвилин. Але на доведення ікорки до повної готовності ще треба не менше 12 годин.
Висипаю ікру в простору ємність, посипаю сіллю і гарненько змішую.
Слідом додаю цукор і майонез, перемішую.
В останню чергу виливаю в ємність з ікрою масло з оцтом і ще раз дуже ретельно перемішую, щоб кожна ікринки увібрала в себе всі спеції і як слід просолилася.
Все, що у мене вийшло, складаю в чисту суху баночку, закриваю щільною кришкою і прибираю в холодильник на ніч.
А на сніданок до мого (і не тільки) задоволення смачна солона ікра вже була готова до вживання. Залишається намазати хліб маслом, зверху ікоркою (так побільше) і …
Смачного!
За рецепт і фото дякуємо Ірину Калініну.
Можливо, вам буде цікавий рецепт червоною лжеікри з манки і оселедця:
Як зробити солону ікру з манки – >>