Ароматні смачніше оладки – просто мрія кожного гурмана. Я часто готую оладки, і кожен раз, додаю щось нове. Я розповім про смачну і корисну добавку до оладок – полуничному пюре. Найсмачнішими будуть оладки, якщо ви зробите пюре зі свіжої ягоди. Варення або ягода з компоту тут будуть недоречні – смак оладок буде зовсім не той, якого ми домагаємося.
Якщо це не полуничний сезон, то ягоду можна купити морожену майже в кожному супермаркеті. Якщо це своя заморозка, то відбирайте полуницю, заморожену без хвостиків. Так як размороженная ягода дуже м’яка і позбавити її від хвостиків досить складно.
представлю з випічки з полуницею свої оладки, але скажу сміливо, що зробивши за цим рецептом тісто трохи рідині, ви зможете приготувати млинці з полуницею.
Оладки з полуничним пюре
Для смачних ароматних оладок знадобляться
Складові:
- Борошно 3 / 4стакана,
- 2 яйця,
- Кефір або кисле молоко – 0,5 склянки,
- Сода ½ – 1 ложка,
- Цукор пісок – 3 столові ложки,
- Полуниця свіжа – 1 стакан або полуничне пюре ¾ склянки.
Процес приготування:
Розбийте в глибоку чашку 2 яйця. Якщо готуєте для дітей або у вас є така можливість – замініть їх 6 перепелиними яйцями. Перемішайте яйця до однорідності.
Додайте в яйця борошно з содою, відразу ж влийте кефір або кисле молоко. На мій смак для цього рецепта краще використовувати кефір досить кислий або кисле молоко.
У тісто на оладки всипаємо цукор. Перемішуємо тісто, воно повинно бути солодким. У цей момент вже буде починатися реакція кефіру з содою. Реакція повинна обов’язково відбутися, інакше оладки будуть не пишними, а дуже плоскими.
З частини тесту потрібно спекти кілька оладок або маленьких млинців без полуничного пюре. Ці млинці потрібні для контрасту і для поєднання кольорів і смаків, так як випічка буде дуже різною.
Полуницю промити дуже ретельно, так як в домашній полуниці часто багато піску. Відріжте хвостики і простежте, щоб мисочці з ягодами не було води.
Полуницю подрібнюємо блендером або виделкою. Чим ви будете подрібнювати ягоди – не важливо, головне добитися однорідності пюре. У половину тіста додати полуничне пюре, перемішайте.
Якщо тісто для оладок вийшло дуже рідким – досипьте 1-2 столових борошна. Тісто має бути дуже густим, щоб виходили високі оладки.
Випікати оладки з полуничного пюре на невеликому вогні досить довго, до 10 хвилин з кожного боку. Саме стільки необхідно, щоб на млинці з’явилася апетитна скоринка.
Подавати наші смачні млинці або маленькі млинці відразу обидва види – з полуничним пюре і без нього. Так ви оціните різницю текстур і різниця смаків. Можливо, хтось вибере тільки оладки з полуниці, а хтось віддасть перевагу класичний варіант.
Якщо ваші домашні звикли наминати оладки або млинці відразу з пилу-жару, поки ви їх печете, то випікати їх слід трохи по-іншому. Замісити відразу 2 замісу тіста в різних мисках.
Випікайте по черзі – одну сковороду млинців з пюре. Одну без пюре. Тоді у вас вийде одночасно подавати два види випічки, з полуницею або без неї. І скористайтеся двома сковорідками одночасно. Поєднання кольорів і смаків приємно здивує ваших рідних.
Тепер я розповім трохи про те, як зробити такі оладки взимку або в інше, не полуничне час. Я одного разу приготувала пюре з полуниці і збиралася пекти млинці.
Але важливі справи відвернули, і мені треба було терміново йти. Я, не довго думаючи, вилила пюре в контейнер для заморозки і відправила в морозильну камеру. Коли пізно ввечері я прийшла додому, і розморозила пюре – я була приємно здивована – аромат і смак полуниці нітрохи не змінився. Після цього вдалого експерименту я заморожую кілька контейнерів подрібненої полуниці. Робила так само пюре з суниці, смородини і груші. Всі смачні, тільки ось грушеве пюре після розморожування змінює колір з ніжно жовтого – в темно жовтий, трохи коричневий. На смак все пюре відмінні. Це пюре з груші я додаю виключно в домашній йогурт – там його колір особливо не помітний.
Так що я цілий рік випікаю оладки або млинці зі смаком полуниці та іншими фруктовими або ягідними наповнювачами на основі цих пюре, і вам раджу.
Приємного вам апетиту і хороших рецептів!