А ви знали, що варення можна готувати не тільки з стиглих фруктів і ягід, а й із соснових шишок?
Давайте розберемося, як готувати таке варення і в чому його користь.
Хоча за смаком варення смачне і має кисло-солодкий смак, воно не використовується для приготування кондитерських виробів. Варення надає як лікувальну, так і профілактичну дію на організм людини.
Ласощі з шишок прийде на допомогу і посприяє якнайшвидшому одужанню при бронхіті, астмі, захворюваннях дихальних шляхів, грипі, шлунково-кишкового тракту, а також вплине на підвищення і зміцнення імунної системи і ясен.
Варення з шишок можна давати і дітям, і дорослим при ангіні і поліартриті.
Якщо в зимовий період вживати дітям 1 чайну ложку варення, а дорослим – по 2, то можна убезпечити себе і свою сім’ю від простудних захворювань. Самі шишки цілком вживати не рекомендується, оскільки мають вони яскраво виражений смак хвої, тому їх краще розрізати навпіл і з’їсти тільки серединку.
Звичайно, у такого варення є і протипоказання. Його не рекомендують вживати людям, вік яких перевищує 60 років, вагітним жінкам, і тим, у кого є захворювання нирок. Також не слід занадто захоплюватися таким варенням, вживайте не більше 2 ст. ложок в день, оскільки воно може чинити негативний вплив на ниркову систему.
Варення з шишок
Для того щоб приготувати варення із соснових шишок потрібно спланувати їх збір заздалегідь. Це обумовлено тим, що до варіння придатні тільки молоді зелені шишки, тому збирати їх потрібно з кінця травня по середину червня. В кінці червня шишки вже стають жорсткими і для варення не придатні. Вибирайте для збору тільки чисті території вдалину від автомобільних доріг.
Все, що знадобиться – це цукор, шишки і вода.
Варення можна готувати декількома способами: в одному рецепті з’єднуються відразу всі інгредієнти, і варення вариться до готовності протягом 3 годин. В інших рекомендують спочатку варити шишки в воді, а потім вже в відвар додавати цукор. По-третє шишки в окропі настоюють протягом доби, а потім вже додається цукор.
Останній варіант більш довгий, але, на мій погляд, варення по ньому виходить більш ароматним і смачним.
рецепт варення із зелених соснових шишок
Складові:
- соснові шишки;
- цукор 1 частина;
- вода 1 частина.
Процес приготування:
Після збору шишок необхідно їх підготувати для варення. Для цього одягаємо рукавички і перебираємо шишки, оскільки вони можуть бути покриті липкою смолою. Потім миємо й висушуємо. Нам знадобляться тільки цілі плоди невеликого розміру (2-3 см).
Тепер зелені шишки сосни перекладаємо в каструлю і заливаємо холодною водою. Кількість води має бути таким, щоб на 1-2 см покривало рівень шишок. Ставимо каструлю на вогонь і доводимо до кипіння. Кип’ятимо шишки протягом 40 хвилин і вимикаємо.
Тепер будемо наполягати вихідний продукт у відварі протягом доби.
Після закінчення часу сольем відвар і процідити його. Виміряємо об’єм рідини і стільки ж візьмемо цукрового піску.
Змішаємо відвар з цукром і будемо варити на повільному вогні 1,5 години. Утвориться пінку на поверхні сиропу знімайте як можна частіше.
Після закінчення часу кладемо в сироп шишки і проварюємо ще 20 хвилин.
Шишки в готовому варення повинні мати червонуватий відтінок і бути напівпрозорими.
Розливати варення можна як в холодному, так і гарячому вигляді.
Для нього підійдуть банки з закручуються кришками, а також і з закаточними під машинку. Якщо варення з шишок на зиму будете розливати в гарячому вигляді, то закупорені банки потрібно перевернути догори дном і відставити до повного охолодження.
Варення відмінно зберігається в підвальному приміщенні і в домашній темної коморі.
Автор рецепта і фото: Марія Олександрівна.