Не завжди є можливість або необхідність обробити і пустити в справу все закуплене. За допомогою наступних розумних порад свіжі продукти залишаються більш довговічними!
На полицях супермаркету полуниця виглядала як на картинці? На бананах не було непривабливих коричневих плям? А при погляді на цибулю складалося враження, що він може зберігатися протягом декількох тижнів без будь-яких проблем? Фрукти і овочі гарантують найкращий смак і аромат тільки при швидкому споживанні. До того ж на полиці супермаркетів вони потрапляють після довгої подорожі з часто віддалених країн-виробників. Як можна протидіяти втрати смакових і корисних властивостей плодоовочевої продукції? Відповідь: правильним зберіганням. Якщо ви до цих пір не знайшли спосіб збереження свіжості деяких фруктів і овочів, поради дуже допоможуть вам.
Полуниця, малина, ожина, чорниця
Якщо ягоди на полиці магазину і виглядають привабливо, це нічого не говорить про їх свіжості або незначною тривалості зберігання. Ягоди, що лежать в контейнерах знизу, витримують вагу верхніх ягід і, швидше за все, сліди псування на них вже добре видно. Крім того, до них надходить недостатньо повітря, що може привести до появи цвілі.
Порада: не купуйте ягоди в контейнерах. З полиць вибирайте красиві стиглі верхні ягоди. Прийшовши додому, складіть ягоди в широкий посуд і прокладете шари рулонної кухонної папером, що запобігає появі зайвої вологи і зайвого тиску.
Не забувайте, що завжди можна заготовити полуницю на зиму (або інші ягоди по сезону).
банани
З точки зору зберігання бананів, Всесвітня павутина одностайна: по-перше, нестиглі банани треба зберігати при кімнатній температурі; по-друге, кожен банан треба відокремити від зв’язки; по-третє, варто обернути ніжки бананів поліетиленом, який не допустить потрапляння утворилися газів на інші частини плода. За рахунок цього банани довше збережуть свій сонячно-жовтий колір, не покриваючись коричневими плямами.
Не встигли скористатися порадою і банани вкрилися плямами або зовсім шкірка потемніла? Це ідеальний варіант для приготування бананового морозива!
Селера і брокколі
Мало того що ці овочі швидко псуються, незаперечним є той факт, що, наприклад, брокколі може поширити дуже неприємний запах в холодильнику і сміттєвому контейнері. Щоб уникнути цього і зберегти продукти на кілька днів, можна скористатися наступним радою: розкладіть овочі в поліетиленові пакети з дірочками для надходження повітря. Можна скористатися і алюмінієвою фольгою.
Тоді овочі залишаються свіжими довше декількох днів. При покупці зверніть увагу на свіжість продуктів. Якщо не встигаєте з’їсти брокколі або зелений селера, тоді можна зберегти свіжість в заморожуванні. Розберіть капусту на суцвіття, селеру наріжте кільцями, а потім розкладіть по зіп-пакетах або спеціальним контейнерів, призначеними для заморозки, щоб насолодитися смаком літніх овочів і в холодну пору. Така процедура відніме мінімальну кількість часу, але результат точно обрадує вас взимку або ранньою весною, коли на полицях магазинів залишиться занадто маленький вітамінний асортимент.
Білокачанна капуста, пекінська і цвітна
Найнадійніший спосіб зберігання капусти – льох. І природно, не до кожної квартири (під’їзду) «прикріплений» льох, як це було прийнято в радянські часи., Та й не у кожного зараз є гараж з погребом. Тому єдиний варіант зберігання овоча – холодильник. Практично в кожному холодильнику є зона, яка призначена для овочів: глибокі пластикові бокси, в які і можна буде скласти «головки» білокачанної капусти, пекінської або кольоровий, попередньо обернувши їх харчовою плівкою або папером.
Так капуста довго пролежить свіжої.
морква
Це справжній довгожитель холодильника! Але тільки в тому випадку, якщо ви купили немиту моркву. Загорніть кожну неочищену моркву в газету, яка буде вбирати зайву вологу, і складіть їх в поліетиленовий пакет з дірочками. Так морква може зберігатися кілька місяців. Навіть якщо вона пустить коріння, її можна легко натерти на тертці, тому що вона не в’яне.
Можна зустріти інформацію про те, що морква зберігають у піску. Так це так, коренеплід буде довго залишатися свіжим і соковитим, якщо його пересипати піском, наприклад, в емальованому широкій каструлі або відрі (не з пластика). А найкраще – дерев’яний ящик: пісок насипати на дно ящика, трохи скропити водою, перемішати, зарити морква. Спосіб зберігання в піску – відмінний, але завжди треба пам’ятати про те, що пісок слід брати не з пісочниць і не поблизу водойм. Місця, де можуть купатися або ходити в туалет собаки або інші домашні тварини, нам не підійдуть, так як є величезний ризик заразитися глистной інвазією.
Цибулю і часник
Для їх зберігання існує класичний спосіб: в глиняному посуді. Але і паперова упаковка дозволить зберігати цибулю і часник протягом декількох місяців. Дуже важливо зробити в ній кілька отворів для надходження повітря. Якщо буде забезпечена достатня циркуляція повітря, овочі довго не згниють.
Терті морква і селера, а також брокколі можна прекрасно зберегти в морозильній камері холодильника протягом декількох місяців або все зими, розклавши їх по пакетиках.