Домашнє топлене масло
Топлене масло, відоме також під індійським назвою масло ДХІ, являє собою витоплений молочний жир, звільнений від плазми. Молочна плазма являє собою сукупність білків молока, молочного цукру, мінеральних речовин, ферментів і вітамінів разом з водною фазою. Іншими словами, це «все, що не жир».
Рецепт топленого масла
Для приготування топленого масла в домашніх умовах потрібно важка посуд: сталева, емальована, чавунна каструля з товстими стінками, важкий вок, казан або качатницю, тобто посудина, яка в змозі забезпечити рівномірний прогрів всього обсягу вершкового масла. Також запасіться розсікачем для газового пальника (якщо у вас не електроплита), дерев’яною лопаткою, марлею для проціджування і ситом.
Складові:
- Натуральне вершкове масло вироблене з вершків
Процес приготування:
Якщо у вас газова плита, встановіть на пальник рассекатель. Поставте на нього каструлю, запаліть найслабший вогонь. Якщо у вас, так само як і мене, електрична плита або панель, то це рівень 3 з 9. Викладіть в каструлю вершкове масло і дозвольте йому розтопитися повністю.
Дочекайтеся, поки з’явиться піна, і масло почне повільно побульківать на поверхні. Якщо при нагріванні на електричній плиті рухів в масі не спостерігається, то збільшіть нагрів на одиницю.
Продовжуйте прогрівати масло. Як тільки товща масла стане прозорою, і крізь неї можна буде бачити випали на дно білкові згустки – вимикайте вогонь. Піну при цьому знімати не обов’язково, велика її частина сама витопиться до кінця приготування.
Якщо хочете, щоб масло мало горіховий аромат, дочекайтеся легкого потемніння білкового осаду на дні каструлі. І відразу ж знімайте з вогню. Потім можна дати маслу ще трохи відстоятися для більш інтенсивного смаку або відразу процідити.
Перед проціджуванням зніміть залишилася піну шумівкою і відкладіть в окрему ємність – ці білкові пластівці надають будь-якому вегетаріанського страви м’ясної присмак, що чимось нагадує баранину. Тому можете сміливо додавати їх в плов або овочеве рагу.
Вистелити сито марлею в два шари, пролийте масло крізь сито в скляну або керамічну ємність для подальшого зберігання. Закрийте ємність кришкою.
Для отримання зернистої текстури масла потрібно забезпечити повільне охолодження, тому не ставте його відразу в холодильник. Приблизно через 12-24 год масло з янтарно-рідкого має стати золотисто густим, зернистим за текстурою. Після цього його можна прибирати в холодильник на зберігання або зберігати при кімнатній температурі, бажано (для підстраховки) подалі від прямих сонячних променів.
Слід зазначити, що смак топленого масла визначається ступенем вижаркі білкового осаду: чим сильніше він просмажений, тим яскравіше горіховий аромат і смак, тим темніший колір. Таким чином можна отримати коричневе (beurre noisette) і чорне (beurre noir) топлене масло, яке використовується у французькій кухні.
Насправді рецепт топленого масла дуже простий. Продукт виходить якісним при наявності натурального вершкового сировини.