Засолка риби в домашніх умовах насправді не такий і складний процес. Любіть солону рибку – тоді цей рецепт сухої засолювання (без розсолу) для вас! Саме таким способом можна засолити і зробити в’ялену в домашніх умовах різного виду рибу (лящ, бичок, щука, окунь, карась і т. Д.)
засолка риби
як засолити рибу в домашніх умовах
Гурмани таку рибу називають пліткою і таранькою, і вважають, в’ялена риба – найсмачніша закуска до пива. Є безліч способів її приготування. Сьогодні ви дізнаєтеся про один з них.
Складові:
- плотва – 1 кг,
- сіль – 0,5 кг.
Процес приготування:
Гарненько промийте свіжу рибу, видаліть нутрощі. Велику рибу надріжте у спини, щоб вона краще просолилася.
Приготуйте пластикову або емальований посуд, в яку засипте сіль на дно на пів сантиметра.
Добре Просолов рибу зверху, всередині, а так само і там, де зябра. Для засолювання краще використовувати велику сіль без йоду. Далі укладіть рибу шарами і кожен шар посипайте сіллю на сантиметр, щоб покрити рибу. Закрийте її кришкою або тарілкою. Поставте ємність з засоленої пліткою в холодильник на нижню полицю під гніт. Взимку ємність з солоною рибою можна поставити на балконі, тільки тримати не під прямими променями сонця.
На наступний день з’являється сік (тузлук), який потрібно періодично зливати. Для дрібної риби достатньо часу засолу добу – двоє, для середньої -3-е – 4-ро доби, а для великої – від 5-ти до 14 діб. Визначити, що риба засолити можна за мінімальним виділенню соку з неї (тузлука).
Коли засолити риба, виймаємо її з ємності, промиваємо, в чистій воді на 2-3 години замочуємо рибу, знову гарненько промиваємо і готуємо до сушіння.
Для цього потрібно приготувати ящик з натягнутими мотузками або дротом, обтягнутий марлею по периметру або москітною сіткою, щоб комахи не могли проникнути до риби під час сушки.
Виверніть їй зябра, для швидкого сушіння, а так само, якщо риба велика, то на череві поставте розпірки. Підвісьте солону воблу. Найкраще вивісити рибу на ніч, для того щоб вона могла добре обвітритися і підсушитися. Ящик з таранькою слід повністю закрити сіткою або марлею і виставити на балкон з відкритими вікнами.
Бажано рибу сушити нема на південній стороні і не при дуже високій температурі повітря. Якщо у вас немає ящика, то можна вивісити рибу в тому місці, де немає комах. Готовність риби визначається в залежності, яку ви тараньку любите: сильно засушену або не дуже.
Смачного!
Як засолити рибу в домашніх умовах розповіла Світлана, рецепт і фото автора.